Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.434.2021.2.RST
Posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 sierpnia 2021 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełniłi go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem przesłanym za pośrednictwem ePAUP 26 listopada 2021 r.
Opis stanu faktycznego
Jesteście Państwo spółką prawa niemieckiego z siedzibą działalności gospodarczej w Niemczech zajmującą się głównie produkcją komponentów dla elektrowni. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce od 2015 roku.
Spółka zawarła umowę ze spółką z siedzibą w Polsce (zwaną dalej „Głównym Wykonawcą”) dotyczącą realizacji projektu energetycznego na terenie Polski (dalej: „Projekt”). Na podstawie wspomnianej umowy Spółka zobowiązała się dostarczyć Generalnemu Wykonawcy elementy niezbędne do wybudowania nowych bloków energetycznych w elektrowni, m.in. skraplacze dla turbiny parowej oraz regeneracyjne podgrzewacze wysokoprężne oraz niskoprężne typu (…).
W celu realizacji ww. umowy Spółka skorzystała z usług podwykonawców i w styczniu 2015 roku zawarła umowę ze spółką z siedzibą w Polsce (dalej: Kontrahent). Zgodnie z umową przedmiotem świadczenia Kontrahenta na rzecz Spółki była dostawa ww. elementów, tj. skraplaczy dla turbiny parowej oraz podgrzewaczy typu (…). Spółka dostarczyła część materiałów (np. stal) niezbędnych do wykonania przedmiotowych elementów. Materiały te zostały przetransportowane przez Spółkę z Niemiec do Polski. Produkcja miała miejsce w Polsce, w fabrykach Kontrahenta, według wytycznych dostarczonych przez Spółkę oraz pod jej nadzorem. Spółka była uprawniona do przeprowadzenia kontroli w halach produkcyjnych Kontrahenta celem sprawdzenia jakości realizowanego zamówienia. Kontrahent po zakończeniu produkcji magazynował ww. elementy do czasu ich odbioru przez Generalnego Wykonawcę (okres około 3 miesięcy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right