Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.731.2021.3.MB

Interpretacja indywidualna, która dotyczy ustalenia, czy opisana transakcja wywłaszczenia nieruchomości rolnej jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy opisana transakcja wywłaszczenia nieruchomości rolnej jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 21 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy opisana transakcja wywłaszczenia nieruchomości jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 grudnia 2021 r. (wpływ 24 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan z żoną gospodarstwo rolne. Jest Pan rolnikiem zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT od 1 kwietnia 2004 r. Pan wraz z małżonką są właścicielami nieruchomości rolnej, która została wywłaszczona pod drogi przez (...). Otrzymali Państwo decyzję wywłaszczeniową pod budowę drogi.

Na dzień dzisiejszy zostało oszacowane odszkodowanie tytułem zadośćuczynienia w wysokości (...) zł i (...) zł.

Aby otrzymać odszkodowanie należy oświadczyć, czy jest Pan czynnym podatnikiem VAT. Od gruntów rolnych, których Państwo są właścicielami, nie był odliczany podatek VAT. Decyzja Wojewody (…) z dnia 11 grudnia 2020 r., nr (…) o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej nie jest ostateczna, a co za tym idzie grunt przyjęty jest dalej gruntem rolnym, a nie inwestycyjnym.

Zwracając się z zapytaniem do Urzędu Skarbowego oraz kancelarii prawnej otrzymuje Pan sprzeczne informacje na ww. temat. Co więcej orzecznictwo w tym zakresie jest różne w zależności od Sądu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00