Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.777.2021.1.MC

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z nabyciem lub leasingiem samochodów elektrycznych

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z nabyciem lub leasingiem samochodów elektrycznych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest przedsiębiorstwem zajmującym się projektowaniem, produkcją i sprzedażą wymienników ciepła do różnych zastosowań. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) wykonującym w ramach prowadzonej działalności czynności opodatkowane podatkiem VAT.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka wykorzystuje samochody osobowe. Aktualnie, Spółka znajduje się w trakcie procesu zamawiania osobowych samochodów wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną (dalej: samochód elektryczny lub pojazd elektryczny). Samochody będą finansowane w ramach zawieranych przez Spółkę umów leasingowych.

Samochody elektryczne, które zamawia Spółka różnią i będą różnić się między sobą standardem wyposażenia i innymi parametrami, jednakże wszystkie będą stanowić samochody osobowe o napędzie elektrycznym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przeznaczone do przewozu nie więcej niż pięciu pasażerów.

Pojazdy elektryczne zamówione przez Spółkę będą wykorzystywane przez Spółkę zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Wnioskodawca w stosunku do ww. samochodów nie będzie prowadził ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT oraz nie zamierza składać do naczelnika urzędu skarbowego informacji o wykorzystywanych w działalności gospodarczej Spółki pojazdach w myśl art. 86a ust. 12 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00