Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.452.2021.2.JK
Przechowywanie faktur w wersji elektronicznej.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
- wystawiania i przechowywania dokumentów dla celów rozliczenia podatku VAT (w szczególności faktur) wyłącznie w formie elektronicznej;
- prawa do odliczenia podatku naliczonego, z tytułu dokonanych zakupów towarów i usług, WNT i importu, wynikającego z faktur zakupowych i ich korekt oraz z odpowiednich dokumentów i zgłoszeń celnych, archiwizowanych wyłącznie w formie elektronicznej;
- prawa do zastosowania staki 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu w procedurze TAX FREE w sytuacji gdy dokumenty potwierdzające te transakcje będą archiwizowane wyłącznie w formie elektronicznej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka akcyjna z siedzibą na terytorium kraju (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), będąca polskim rezydentem podatkowym, jest właścicielem sieci sklepów detalicznych zlokalizowanych w całej Polsce. Prowadzi również działalność poprzez sieć agentów a także posiada sklepy franczyzowe. Filarami strategii Spółki są starannie wyselekcjonowane produkty najwyższej jakości, oferowane w niskich cenach.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym także dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, a także podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”). Spółka utrzymuje stosunki handlowe z szeregiem kontrahentów zarówno z Polski, z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i państw trzecich (spoza Unii Europejskiej). W związku z tym, Spółka wystawia jak i otrzymuje znaczne ilości faktur dokumentujących sprzedaż dokonywaną przez Spółkę oraz nabycia przez nią towarów i usług. Spółka dokonuje odliczenia podatku VAT naliczonego, gdy nabywane przez nią towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i nie znajdują w stosunku do nich zastosowania wyłączenia przewidziane w art. 88 ustawy o VAT. Wnioskodawca zalicza do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych wydatki, które ponoszone są w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów, i w stosunku do których nie znajdują zastosowania wyłączenia przewidziane w art. 16 ustawy o CIT. Ponadto, w związku ze zdarzeniami gospodarczymi, Spółka wystawia oraz otrzymuje również inne dokumenty niezbędne dla celów księgowych. Wnioskodawca posiada w swoich sklepach wiele kas fiskalnych i wydaje klientom drukowane z nich paragony.