Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.395.2021.3.MB
W zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności związanych z utworzeniem i bieżącym funkcjonowaniem Punktu Szczepień Powszechnych.
Szanowni Państwo:
1) uwzględniam w całości Państwa skargę na interpretację indywidualną z 22 listopada 2021 r., (...);
2) stwierdzam, że w sprawie wydania dla Państwa tej interpretacji nie doszło do działania bez podstawy prawnej ani do rażącego naruszenia prawa;
3) zmieniam z urzędu zaskarżoną interpretację – uznaję, że stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku z dnia 23 czerwca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 28 czerwca 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z dnia 23 czerwca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności związanych z utworzeniem i bieżącym funkcjonowaniem Punktu Szczepień Powszechnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 sierpnia 2021 r. (data wpływu 30 sierpnia 2021 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Powiat X (zwany dalej Wnioskodawcą, Powiatem) jest podatnikiem czynnym od towarów i usług (płaci VAT należny, lecz nie odlicza VAT-u naliczonego).
Stosownie do przepisów ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, powiat jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną, wykonującą zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność (art. 2 ust. 1 i 2 tej ustawy). Realizuje określone ustawami zadania publiczne, które polegają na zaspokojeniu zbiorowych potrzeb wspólnoty oraz zadania zlecone z zakresu administracji rządowej (art. 4 i 5 ww. ustawy).
Jednym z zadań zleconych z zakresu administracji rządowej było utworzenie punktu szczepień powszechnych (PSP).
Rząd w związku z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, chciał zwiększyć ilość wykonywanych szczepień poprzez utworzenie nowych, "samorządowych" punktów szczepień dla chętnych gmin lub powiatów. Propozycja rządowa zakładała, aby w każdym powiecie wybrać co najmniej jedną gminę/powiat, która utworzy taki dodatkowy "samorządowy" punkt szczepień działający na uproszczonych zasadach.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right