Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.576.2021.1.PSZ
Obowiązki płatnika w związku ze zwrotem asystentom osób niepełnosprawnych udokumentowanych kosztów dojazdu do miejsc wykonywania zleconych czynności.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2021 r. (data wpływu 16 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania zwrotu asystentom osób niepełnosprawnych kosztów poniesionych z tytułu korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych:
- w jazdach lokalnych – jest prawidłowe,
- w pozostałych jazdach – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania zwrotu asystentom osób niepełnosprawnych kosztów poniesionych z tytułu korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe oraz stan faktyczny.
Wnioskodawca zawiera umowy zlecenia w przedmiocie realizacji usług osobistego asystenta osób niepełnosprawnych, będących podopiecznymi MOPS.
W związku z pandemią COVID-19, do zawartych umów zlecenia dodano zapis, na podstawie którego asystenci mogą wykorzystywać własne pojazdy celem realizacji przez nich usług związanych z opieką nad osobami niepełnosprawnymi, podopiecznymi MOPS.
Umowa zlecenia przewiduje również, że koszty przejazdów własnym środkiem transportu - jeśli przejazdy te dotyczą realizacji przedmiotowych usług - pokrywane są przez zleceniodawcę, a więc przez MOPS.
Przejazdy odbywają się zarówno na terenie miasta, jak i pozamiejscowo, zaś ich koszt nie może przekroczyć 200 zł miesięcznie. Koszt ten wyliczany jest w oparciu o powszechnie obowiązujące stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right