Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.905.2021.1.GG
obowiązki płatnika w zakresie wypłaconego ekwiwalentu z tytułu używania internetu, energii elektrycznej i wyposażenia w czasie pracy zdalnej
Szanowni Państwo
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłacaniem ekwiwalentu pieniężnego pracownikom wykonującym pracę zdalną.
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
W związku z trwającą od marca 2020 r. pandemią Spółka podjęła decyzję o wprowadzeniu tzw. pracy zdalnej w obszarach, w których ze względów organizacyjnych występuje taka możliwość, co z kolei ma wpływ na znaczne ograniczenie pracy w warunkach biurowych. W trakcie pracy zdalnej pracownicy Spółki wykonują swoje obowiązki z domu. Decyzję o wprowadzeniu pracy zdalnej wśród pracowników podjęto na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.; dalej: ustawa COVID)), które wprost umożliwiają pracodawcy polecenie pracownikowi wykonywania pracy przez określony czas (także w sposób ciągły) poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli polecić świadczenie pracy zdalnie.
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce skłoniła Spółkę do podjęcia odpowiednich działań w celu efektywnego zarządzania zarówno stroną przychodową, jak i kosztową, mających swoje przełożenie w znacznym ograniczeniu w przyszłości wykorzystywanej na potrzeby działalności powierzchni biurowej, a w związku z tym także ponoszenia opłaty z tytułu najmu powierzchni, a także w znacznym ograniczeniu aktualnie oraz w przyszłości wykorzystywania mediów (energia elektryczna, woda, Internet) oraz usług o charakterze administracyjno-porządkowym (dotyczy to również konieczności podjęcia działań przez pracodawcę w zakresie reorganizacji zasad i sposobu świadczenia pracy przez pracowników).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right