Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.934.2021.1.KK

opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku - IP Box

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 września 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 12 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku. Uzupełnił go Pan pismem złożonym 23 września 2021 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca:

-        od dnia 2 lutego 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania i doradztwa w zagadnieniach informatycznych, opodatkowaną podatkiem na zasadach ogólnych,

-        posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,

-        nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi programistyczne, polegające na tworzeniu, poprawianiu i rozwijaniu programów/aplikacji komputerowych, m.in. w zakresie tworzenia oprogramowania. Wnioskodawca tworzy zupełnie nowe programy/aplikacje służące do automatycznego testowania innego oprogramowania. Są to programy/aplikacje tworzone na konkretne indywidualne potrzeby kontrahenta. Mają one na celu szybkie sprawdzanie, czy oprogramowanie kontrahenta spełnia wymagania biznesowe, czy oprogramowanie pisane przez innych programistów działa poprawnie, czy programiści nie wprowadzają błędów w kodzie przy zmianie kodu. Ponadto, Wnioskodawca zmienia, naprawia i optymalizuje kody testowe innych programistów. Praca ta polega przede wszystkim na ulepszeniu działania testów, tak aby test był niezawodny oraz testował oprogramowanie szybko i skutecznie. Efektem pracy Wnioskodawcy jest tworzenie nowego oprogramowania oraz ulepszanie już istniejącego. Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę jest oprogramowaniem innowacyjnym, znacznie odróżniającym się od istniejących systemów. W sytuacji, gdy Wnioskodawca pracuje na cudzym oprogramowaniu, wykonuje tę pracę na podstawie zlecenia od swojego zleceniodawcy za zgodą właściciela oprogramowania. Wnioskodawca wyjaśnia, że nie korzysta z oprogramowania będącego własnością innego podmiotu na podstawie licencji. Zarówno w przypadku stworzenia, jak i rozwijania programów/aplikacji komputerowych, Wnioskodawca posiada do swoich utworów całość autorskich praw majątkowych i zależnych. Po napisaniu programów/aplikacji, Wnioskodawca przenosi prawa majątkowe do niego na zleceniodawcę. Przeniesienie praw autorskich jest pojęciem ustawowym z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Natomiast przekładając to na pojęcia używane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca stwierdza, że sprzedaje On prawa autorskie do programów komputerowych i uzyskuje z tego tytułu dochody. Sprzedaż praw majątkowych jest każdorazowo wykazywana jako odrębna pozycja wystawianej przez Wnioskodawcę faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00