Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.812.2021.2.MJ
Obowiązek płatnika w związku z odszkodowaniem, rekompensatą.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 września 2021 r. (data wpływu 9 września 2021 r.) uzupełnionym pismem z 3 grudnia 2021 r. (data wpływu 6 grudnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania wypłaconych świadczeń - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania wypłaconych świadczeń.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Firma A z siedzibą w (…), dalej „Wnioskodawca” lub „Spółka”, jest polskim rezydentem podatkowym posiadającym siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski.
[ZUZP] W Spółce obowiązuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy z dnia 21 maja 2015 r. (dalej „ZUZP”), w ramach którego, w przypadku rozwiązywania umów z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników, pracownikom będą wypłacane dodatkowe odszkodowania i rekompensaty z tego tytułu.
ZUZP określa zasady rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika oraz wysokość i zasady wypłaty odpraw, odszkodowań i rekompensat.
Wypłacone dodatkowe odszkodowania oraz rekompensaty mają na celu zadośćuczynić pracownikowi stratę w związku z brakiem możliwości osiągnięcia wynagrodzenia u dotychczasowego pracodawcy.
Ponadto są to świadczenia, które umożliwią pracownikowi zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych w sytuacji nagłej utraty źródła dochodu.
[Odszkodowania] Pracownik, który otrzyma wypowiedzenie umowy z przyczyn niedotyczących pracownika lub zawrze porozumienie o rozwiązaniu umowy z przyczyn niedotyczących pracownika, otrzyma odprawę ustawową wynikającą z przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracą z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.), a także dodatkowe odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika, w kwocie wskazanej w ZUZP. Zasady wypłaty i wysokość odszkodowania określają postanowienia ZUZP.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right