Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4012.45.2021.1.AP

interpretacja indywidualna w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku ORD-WS z dnia 26 października 2021 r. (data wpływu 27 października 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. …, …, NIP: …;

Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:

    B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. …, …, NIP …;

    C Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. ., …, NIP …

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

B Sp. z o.o. oraz A Sp. z o.o. (dalej łącznie określani mianem: Wnioskodawca 1) to podmioty, których podstawowym profilem działalności jest budowa, modernizacja oraz zarządzanie nieruchomościami zarówno własnymi, jak i wynajmowanymi. C Sp. z .o. (dalej: C lub Wnioskodawca 2) to natomiast czołowy producent (…), a także dystrybutor produktów budowlanych z (…).

C jest właścicielem działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi 1 i 2 położonych przy ul. … w …. (dalej: Nieruchomość), które nie mają statusu terenów budowlanych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, to znaczy grunty te nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako grunty przeznaczone pod zabudowę ani dla tych działek nie zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W kwietniu 2019 r. C wynajęła Nieruchomość oraz sąsiednią działkę położoną w tej samej okolicy, oznaczoną numerem 3, zewnętrznemu podmiotowi (dalej: Najemca). Teren Nieruchomości został przez Najemcę utwardzony za pomocą tłucznia oraz ogrodzony ogrodzeniem o wysokości do 1,8 m wykonanym ze sztywnej siatki z paneli (teren ogrodzony panelami wraz z bramą wjazdową, słupki do paneli wkopane w grunt). Na utwardzonym terenie Nieruchomości Najemca zorganizował parking dla samochodów osobowych. C jako właściciel nieruchomości nie poniósł żadnych nakładów finansowych na wyżej wspomnianą inwestycję dotyczącą utwardzenia i ogrodzenia terenu. Wyrokiem z … 2021 r. sygn. …. Wojewódzki Sąd Administracyjny … uznał, wbrew stanowisku Najemcy, za zasadne twierdzenia … Inspektora Nadzoru Budowlanego, że nakłady Najemcy stanowią samowolę budowlaną. Jednocześnie jednak z uwagi na przepisy proceduralne sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia przez ten organ. Do chwili złożenia niniejszego wniosku spór nie został rozstrzygnięty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00