Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.305.2021.2.AW

Opodatkowanie podatkiem VAT czynności nabycia pakietu wierzytelności, podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego oraz dokumentowania usługi.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2021 r. (data wpływu 3 września 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 października 2021 r. (data wpływu 25 października 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

      opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji nabycia wierzytelności,

      podstawy opodatkowania usługi nabycia wierzytelności,

      momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia wierzytelności,

      dokumentowania usługi nabycia wierzytelności

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w ww. zakresie. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem w dniu 25 października 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka (...) (dalej jako: Spółka, Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest – zgodnie ze zgłoszeniem do rejestru sądowego – pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.19.Z). Spółka jest także  zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podejmując czynności w ramach wykonywanej działalności gospodarczej Spółka zamierza nabywać na rynku od innych podmiotów pakiety wierzytelności, po cenie ustalonej w umowie ze sprzedawcą (zbywcą). Wierzytelności nabywane będą od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w różnej formie, przy czym wierzytelności te będą obejmowały roszczenia o różnym charakterze. Niemniej, najczęściej źródłem wierzytelności wchodzących w skład pakietu wierzytelności będzie stosunek zobowiązaniowy pomiędzy przedsiębiorcą i konsumentem, tj. umowa kredytu konsumenckiego– tzw. „chwilówka”, zawierana w trybie art. 5 pkt 13 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, czyli bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w oparciu o następującą procedurę:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00