Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.565.2021.1.IG
Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku określania kwot podatku naliczonego do odliczenia zgodnie ze „sposobem określenia proporcji”, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy w związku z otrzymanymi przychodami z IF, gdyż przychody te związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przychody nie powodują u Spółki powstania sfery działalności innej niż działalność gospodarcza. Wręcz przeciwnie - otrzymywane przychody z IF ze względu na specyfikę działalności gospodarczej Spółki, stanowią jeden z kluczowych elementów ciągłej zarobkowej działalności Spółki. Tym samym, opisane przez Wnioskodawcę przychody należy uznać za związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i Wnioskodawca nie jest obowiązany do stosowania art. 86 ust. 2a ustawy w związku z ich otrzymywaniem.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 sierpnia 2021 r. (data wpływu 10 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku stosowania proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 (współczynnik) i proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a (prewspółczynnik), ustawy o podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
10 sierpnia 2021 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku stosowania proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 (współczynnik) i proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a (prewspółczynnik), ustawy o podatku od towarów i usług.
We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne i zdarzenia przyszłe:
Informacje wstępne
A. S.A. [dalej: Wnioskodawca lub Spółka] jest alternatywną spółką inwestycyjną (ASI) w rozumieniu ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi [Dz.U. z 2021 r. poz. 605 ze zm.; dalej: ustawa FI], tj. rodzajem alternatywnego funduszu inwestycyjnego (AFI) będącego instytucją wspólnego inwestowania, której przedmiotem działalności jest zbieranie aktywów od inwestorów w celu ich lokowania w interesie tychże zgodnie z określoną polityką inwestycyjną. Jednocześnie, zgodnie z wpisem do KRS, przeważający przedmiot działalności Spółki stanowią (i) działalność związana z zarządzaniem funduszami oraz (ii) działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych.