Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.487.2021.4.AW

Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2021 r. (data wpływu 29 lipca 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 października 2021 r. (data wpływu 25 października 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą nieruchomości. Wniosek został uzupełniony w dniu 25 października 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W toku procesu sprzedaży nieruchomości, powstała wątpliwość, czy wystąpi konieczność zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego.

Przedmiotem transakcji jest nieruchomość położona (...), dla której Sąd Rejonowy (…) IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (...). Stanowi ona nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem magazynowym z częścią socjalno-biurową. Nieruchomość gruntowa została zakupiona przez małżeństwo (jako osoby fizyczne). Wówczas stanowiła ona grunt oddany w użytkowanie wieczyste. W roku 2008 małżonkowie uzyskali pozwolenie na budowę budynku magazynowego z częścią socjalno-biurową. Budowa została zakończona w roku 2011. Dnia 25 maja 2012 r. decyzją (...) Burmistrza Miasta i Gminy (…) prawo użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu zostało przekształcone w prawo własności. Nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży przez cały czas użytkowana była jako hurtownia, wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię. Przez kilka lat Jej część była wynajmowana osobie trzeciej. Materiały budowlane, użyte do budowy budynku magazynowego zostały rozliczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez właścicielkę. Drugi właściciel nieruchomości jest osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. Obecnie nieruchomość stanowi współwłasność byłych małżonków. Małżeństwo zostało rozwiązane 18 stycznia 2016 r. W nieruchomości nadal prowadzona jest działalność gospodarcza przez współwłaścicielkę, która jest płatnikiem podatku VAT. Wolą byłych małżonków jest sprzedaż nieruchomości na wolnym rynku, by w ten sposób dokonać między sobą rozliczeń związanych z podziałem majątku. Do rozliczenia pozostają bowiem nakłady poczynione z majątku odrębnego I.P. na majątek wspólny stron. Strony zgodnie postanowiły, że rozliczenie majątku wspólnego nastąpi poprzez ustalenie nierównych udziałów w cenie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00