Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 2 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.746.2021.1.MG
PIT - w zakresie skutków podatkowych zakupu walut wirtualnych w ramach realizacji umowy opcji.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 września 2021 r. (data wpływu 2 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zakupu walut wirtualnych w ramach realizacji umowy opcji – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 września 2021 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zakupu walut wirtualnych w ramach realizacji umowy opcji.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym posiadającym status zarejestrowanego podatnika VAT w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi m.in. związane z rozwojem oprogramowania. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi (dalej: Usługi) na rzecz zagranicznego podmiotu (dalej: „Kontrahent”). Dane podmiotu zagranicznego to: x, podmiot utworzony zgodnie z przepisami prawa szwajcarskiego z siedzibą w (...).
Wartość wynagrodzenia za Usługi wynika z zawartej umowy o świadczenie usług i jest ono określone w walucie fiducjarnej (rodzaj waluty: EUR). Wynagrodzenie płatne zgodnie z umową o świadczenie Usług ma charakter ostateczny - wyczerpuje wszelkie roszczenia z tytułu wynagrodzenia za świadczenie Usług. Oprócz tego Kontrahent umożliwia swoim współpracownikom (w tym Wnioskodawcy) możliwość zawarcia przedwstępnej umowy warunkowego nabycia waluty wirtualnej (dalej: „Umowa opcji”) zakupu waluty wirtualnej G. (dalej „G.”) po stałej cenie wyrażonej w walucie wirtualnej Ether (dalej: „ETH”) z zastosowaniem kursu referencyjnego ETH do kryptowaluty Dai. Cena może być uiszczona wyłącznie w ETH. Zarówno G., jak i ETH stanowią walutę wirtualną w rozumieniu - art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 971 z późn. zm. dalej „Ustawa o PPPOFT).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right