Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.748.2021.3.KO
preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 4 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 28 września 2021 r. oraz pismem, które wpłynęło za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 20 października 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box), uzupełniony na wezwanie Organu pismem, które wpłynęło za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 28 września 2021 r. oraz pismem, które wpłynęło za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 20 października 2021 r.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług informatycznych, w szczególności w zakresie projektowania oraz tworzenia oprogramowania.
W marcu 2019 r. założył jednoosobową działalność gospodarczą z przeważającym kodem PKD 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem. Wraz z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej podpisał umowę z firmą (S) na świadczenie usług informatycznych w zakresie automatyzacji testów oprogramowania spółce (A) będącej kontrahentem firmy. Firma (A) zajmuje się dostarczaniem kompleksowego oprogramowania dla (…) w całej Polsce. Usługi polegają na tworzeniu dodatkowego oprogramowania sprawdzającego jakość oprogramowania dostarczanego do docelowych klientów firmy (dalej: „oprogramowanie docelowe”). Tworzenie oprogramowania wykonywane jest za pomocą pisania kodu źródłowego programu lub tworzenia zestawów poleceń wykonywanych na oprogramowaniu docelowym. Jest to jedyna umowa zawarta od początku prowadzenia działalności. Rozliczenie z prac dokonywane jest za pośrednictwem faktury VAT, zawiera ilość godzin świadczonych usług w ramach danego miesiąca oraz przekazuje odpowiedni dokument w formacie skoroszytu Excel zawierającego szczegółowy czas pracy, a także zakres prac w danym miesiącu świadczenia usług. Działalność prowadzona jest w sposób ciągły i nieprzerwany od początku prowadzenia firmy. Wynikiem świadczonych usług jest oprogramowanie pozwalające poprawić jakość oprogramowania dostarczanego dla klientów kontrahenta. Ze względu na rodzaj oprogramowania dostarczanego przez firmę (A) - systemy obsługujące pracę (…) - jakość oprogramowania jest krytyczną częścią wytwarzania oprogramowania docelowego. W ramach umowy z firmą (S) Wnioskodawca dokonuje przeniesienia wszelkich praw autorskich do wytworzonych programów komputerowych na rzecz spółki kontrahenta. Wynagrodzenie za świadczone usługi jest więc wyłącznie iloczynem ilości godzin oraz ustalonej stawki godzinowej. Świadczenie usług odbywa się samodzielnie, a efektem jest stworzone oprogramowanie lub część tego oprogramowania będące składnikiem jego całości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right