Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.772.2021.1.KK

opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku - IP Box

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2021 r. (data wpływu 21 lipca  2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkujest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku.

We przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej także jako: „Wykonawca”) prowadzi pod firmą (…) działalność gospodarczą od dnia 12 lutego 2013 r., zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem - przeważający kod PKD: 62.01.Z. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozlicza się na podstawie ksiąg handlowych, prowadząc pełną rachunkowość, opodatkowując dochód podatkiem liniowym wg stawki 19%, o której mowa w art. 30c ww. ustawy. W dniu 12 lutego 2013 r. Wnioskodawca zawarł umowę współpracy z (…) Sp. z o.o. (dalej jako „Spółka/Zamawiający"), w ramach której świadczy usługi programistyczne od 2013 r. (dalej jako: „Umowa"). Wnioskodawca jest podmiotem powiązanym z (…) Sp. z o.o., bowiem jest jej prezesem zarządu i głównym udziałowcem (posiadając 49 na 50 udziałów), a także prowadzi własną (osobną) jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy przedmiotowe usługi programistyczne. Stosownie do § 1 Umowy, jej przedmiotem jest świadczenie przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki usług w zakresie realizacji prac programistycznych. Zgodnie z zawartą umową świadczenie usług programistycznych odbywa się na podstawie zaakceptowanego przez Strony zlecenia, określającego przynajmniej termin realizacji oraz wymagania związane z realizacją danego zlecenia. Zgodnie z Umową, Wnioskodawca jest uprawniony do realizacji przedmiotu umowy w miejscu przez siebie wskazanym i nie jest zobowiązany do świadczenia usług w miejscu wskazanym przez Spółkę. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki, zgodnie z zawartą umową, nie są wykonywane pod kierownictwem Zlecającego, a Wnioskodawca, wykonując usługi, ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonanie przez Wnioskodawcę oprogramowania do czasu przeniesienia autorskich praw majątkowych ponosi Wnioskodawca. Przy czym wskazać należy, że po przeniesieniu autorskich prawa majątkowych do Oprogramowania odpowiedzialność ta co do zasady przechodzi na Zleceniodawcę. Ewentualna dalsza odpowiedzialność Wnioskodawcy, po przeniesieniu autorskich praw majątkowych do utworu, może wynikać z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa. Stosownie do treści § 5 ust. 1 Umowy, Zamawiający, z chwilą przyjęcia usługi, produktu, substratu produktu finalnego, nabywa autorskie prawa majątkowe do dzieła sporządzonego przez Wykonawcę w trakcie trwania niniejszej umowy oraz prawo do jego modyfikowania i rozpowszechniania na wszelkich polach eksploatacji w przepisach prawa autorskiego wraz z międzynarodowymi prawami autorskimi. Wykonawcy nie przysługuje z tego tytułu odrębne wynagrodzenie, ani w czasie trwania, ani po ustaniu niniejszej Umowy. Zamawiający będzie wyłącznie uprawniony do dysponowania bez zgody Wykonawcy autorskimi prawami majątkowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00