Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.331.2021.2.JSU

prawa do zrezygnowania ze zwolnienia podmiotowego dotyczącego najmu oraz zarejestrowania się do podatku od towarów i usług jako czynny podatnik VAT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 czerwca 2021 r. (data wpływu: 23 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do zrezygnowania ze zwolnienia podmiotowego dotyczącego najmu oraz zarejestrowania się do podatku od towarów i usług jako czynny podatnik VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

23 czerwca 2021 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do zrezygnowania ze zwolnienia podmiotowego dotyczącego najmu oraz zarejestrowania się do podatku od towarów i usług jako czynny podatnik VAT.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, ani nie jest podatnikiem VAT. W najbliższej przyszłości Wnioskodawczyni planuje razem z bratem nabyć do majątków prywatnych grunt budowlany. Na zakupionym gruncie zamierzają wspólnie wybudować obiekt budowlany - pawilon. Pawilon w całości będzie obiektem o charakterze użytkowym, nie będzie w nim pomieszczeń mieszkalnych. Budowa będzie zlecona podmiotowi gospodarczemu zajmującemu się działalnością budowlaną. Głównym celem działania Wnioskodawczyni i Jej brata jest chęć bezpiecznego ulokowania posiadanego kapitału, który otrzymali w formie darowizny od Matki. Wnioskodawczyni uważa ten sposób lokowania posiadanego kapitału (zainwestowanie w nieruchomość) za bezpieczniejszy, pod względem ochrony kapitału, niż posiadanie zasobów pieniężnych. Nieruchomości są bowiem w ocenie Wnioskodawczyni mniej podatne na zjawiska inflacyjne, niż zasoby pieniężne. Jest to szczególnie istotne z uwagi na to, że nieruchomość ta ma być dla Wnioskodawczyni i Jej rodziny bezpiecznym aktywem na czas przejścia w przyszłości na emeryturę. Po wybudowaniu pawilonu, Wnioskodawczyni zamierza odpłatnie wydzierżawić/wynająć całą nieruchomość podmiotowi gospodarczemu na podstawie umowy długoterminowej (najlepiej jednej umowy na czas nieokreślony). Według planów Wnioskodawczyni przyszły dzierżawca/najemca na podstawie umowy dzierżawy/najmu, będzie miał prawo do prowadzenia na terenie dzierżawionej/najmowanej nieruchomości własnej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie zamierza rejestrować działalności gospodarczej w CEIDG-1 w zakresie świadczenia usług dzierżawy/najmu, traktując te czynności jako najem prywatny zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art.1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Planowana dzierżawa/najem nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%, w związku z powyższym Wnioskodawczyni rozważa dokonanie rejestracji do celów podatku VAT jako podatnik VAT czynny. Przy czym Wnioskodawczyni zamierza dokonać rejestracji do celów VAT przed nabyciem gruntu, w celu odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z nabyciem gruntu oraz budową pawilonu już na etapie procesu inwestycyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00