Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.107.2021.1.DK

Opodatkowanie dywidendy pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2021 r. (data wpływu 4 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dywidendy pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dywidendy pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca będący osobą fizyczną jest polskim rezydentem podatkowym i otrzymuje dywidendy ze Stanów Zjednoczonych. Wypłaty dywidend miały miejsce w roku 2020.

W Polsce dywidenda opodatkowana jest 19% podatkiem od dywidendy brutto, z tym że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi przewiduje opodatkowanie takiej dywidendy również w Stanach Zjednoczonych, z tym że maksymalna stawka tego podatku wynosi zgodnie z umową 15% dywidendy brutto. Unikanie podwójnego opodatkowania w tej sytuacji następuje w ten sposób, iż Polska pozwoli na pomniejszenie polskiego podatku dochodowego o tenże podatek dochodowy pobrany w Stanach Zjednoczonych, z tym że pomniejszenie takie nie może przewyższać podatku polskiego. Przepisy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych przewidują potrącenie podatku w wysokości 30% dywidendy brutto dla osób o nieznanej rezydencji podatkowej. Urząd Skarbowy w Stanach Zjednoczonych umożliwia zastosowanie preferencyjnej stawki podatku według stopy 15%. W tym celu jest konieczne, ale nie obligatoryjne złożenie poprzez pośrednika deklaracji W-8 BEN. Wnioskodawca nie posiada takiej możliwości (i nie ma takiego obowiązku), ponieważ Dom Maklerski (pośrednik) nie udostępnia takiej funkcjonalności. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi nie reguluje trybu zwrotu nadpłaty podatku przez jedno z państw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00