Interpretacja indywidualna z dnia 16 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.523.2021.2.MM
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży sztabek złota.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2021 r. (data wpływu 16 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży sztabek złota:
- w części dotyczącej pytania nr 1 – jest prawidłowe,
- w części dotyczącej pytania nr 2:
- w odniesieniu do sztabek złota nieoznaczonych – jest prawidłowe,
- w odniesieniu do sztabek złota oznaczonych – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek ‒ uzupełniony pismem z 31 sierpnia 2021 r. (data wpływu 1 września 2021 r.) ‒ o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży sztabek złota.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Prowadzi działalność gospodarczą jako komandytariusz w spółce komandytowej i wspólnik w spółce cywilnej. Obydwie spółki prowadzą działalność usługową i nie zajmują się handlem. Wnioskodawca zamierza zakupić złoto (w postaci sztabek, na razie nie zapadła decyzja, w jakiej wielkości będą sztabki, ale na rynku dostępne są sztabki od 1 grama). Zakup ten ma na celu ulokowanie części oszczędności. W bliżej nieokreślonej przyszłości Wnioskodawca zapewne sprzeda posiadane złoto. Wnioskodawca zakłada, że odbędzie się to po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Prawdopodobnie odbędzie się od kilku do kilkudziesięciu transakcji zakupu (w różnych odstępach czasowych), w zależności od posiadanych wolnych środków finansowych. W przypadku sprzedaży będzie to od jednej do kilkudziesięciu transakcji.