Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.159.2021.3.KW

W niniejszej sprawie znajdzie zastosowanie art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem, Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszty uzyskania przychodu ze zbycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości (w wyniku wniesienia aportu do Spółki Zależnej) w wysokości faktycznie poniesionych przez Spółkę wydatków na nabycie tego prawa, powiększonych o koszty, o których mowa w art. 15 ust. 1o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( podatek od czynności cywilnoprawnych związany z objęciem udziałów).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, z 7 czerwca 2021 r. (data wpływu 7 czerwca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 23 sierpnia 2021 r. oraz pismem z 6 września 2021 r. w odpowiedzi na wezwanie tutejszego Organu z 16 sierpnia 2021 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.159.2021.2.KW, 0114-KDIP1-3.4012.383.2021.3.MPE o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodów i kosztów podatkowych w związku z wniesieniem aportem prawa wieczystego użytkowania nieruchomości do spółki zależnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodów i kosztów podatkowych w związku z wniesieniem aportem prawa wieczystego użytkowania nieruchomości do spółki zależnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zakupił na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego w 2019 r. (dalej zwana Umową Sprzedaży) prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości, składającej się z dwóch działek ewidencyjnych (zwane łącznie Nieruchomością) wraz z przysługującym użytkownikowi wieczystemu prawem własności budynków i budowli posadowionych na tej Nieruchomości. Sprzedaż korzystała ze zwolnienia z podatku VAT. Sprzedawca (oraz jego poprzednik prawny) użytkowali własności budynków i budowli posadowionych na tej Nieruchomości przez okres ponad kilkudziesięciu lat. Od chwili nabycia, a więc od 2019 r. ww. obiekty i urządzenia nie podlegały ulepszeniom w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka zakwalifikowała prawo użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawo własności zlokalizowanych na niej obiektów i urządzeń jako inwestycje. Nieruchomość jest przygotowywana do zrealizowania inwestycji o charakterze hotelowo-deweloperskim - obecnie trwają prace nad projektem przyszłej inwestycji. W związku z tym, że Wnioskodawca prowadzi działalność o charakterze budowlanym, w celu oddzielenia ryzyk związanych z prowadzeniem takiej działalności od działalności o charakterze dewelopersko-hotelowym Spółka rozważa wniesienie Nieruchomości aportem do spółki zależnej będącej właścicielem nieruchomości, które wynajmuje (dalej zwana Spółką Zależną). Aport zostanie dokonany w oparciu o wycenę przygotowaną przez rzeczoznawcę w celu zapewnienia, że wartość przedmiotu wkładu wskazana dla celów aportu w umowie spółki będzie równa wartości rynkowej. Cała lub zdecydowana wartość aportu zostanie wniesiona na kapitał zakładowy Spółki Zależnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00