Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4011.95.2021.2.DP

w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia z 28 kwietnia 2021 r. (data wpływu 21 maja 2021 r.), uzupełnionym 21 lipca 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box). Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 14 lipca 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4011.87.2021.1.MBD; 0111-KDIB1-2.4011.95.2021.1.DP wezwano do jego uzupełnienia, co nastąpiło 21 lipca 2021 r. (data wpływu do Organu).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku):

Wnioskodawca prowadzi od 3 stycznia 2020 r. jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…). Głównym obszarem działalności podatnika są usługi informatyczne (PKD 62.01.Z). W ramach tych usług podatnik świadczy usługi obejmujące m.in. pisanie dedykowanego oprogramowania komputerowego, z wykorzystaniem autorskich kodów źródłowych i kodów wynikowych umożliwiających wykonywanie przez komputery żądanych operacji, dzięki realizacji zawartych w oprogramowaniu instrukcji. Podatnik realizując powyższe zadania samodzielnie wykorzystuje aktualną wiedzę w zakresie informatyki i oprogramowania, kształtując ją i łącząc poszczególne jej elementy do projektowania nowych procesów informatycznych, znajdujących swój efekt w kodach źródłowych, a poprzez ich działanie w nowych, nie funkcjonujących wcześniej na rynku programach komputerowych, które spełniają definicję art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdyż stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnych charakterze, ustaloną najczęściej w postaci kodu źródłowego. Wnioskodawca posiada bezpośredni i wyłączny wpływ na ostateczny kształt oprogramowania poprzez prowadzoną przez niego w tym obszarze działalność badawczo-rozwojową skutkującą wytworzeniem powyższego programu komputerowego. Wnioskodawca podpisał w dniu 10 stycznia 2020 r. umowę z B Sp. z o.o. przyjmując zlecenie na wykonanie prac badawczo-rozwojowych w zakresie stworzenia autorskiego oprogramowania komputerowego obejmującego swoim zakresem wytwarzanie kodu źródłowego wykorzystywanego przez podmiot w celu sprzedaży konkurencyjnych rozwiązań oprogramowania do sprzedaży online. Wytwarzane oprogramowanie obejmuje automatyzację procesów, optymalizację ścieżki zakupowej, elementy interfejsu użytkownika, silnik wyszukiwania oraz obsługę big data, systemy zarządzania treścią, integracje z popularnymi dostawcami usług płatności, usług logistycznych oraz integracje z systemami wiodących dostawców systemów informatycznych dla firm. Umowa ta definiuje, że całokształt prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 oraz ust. 3 Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, obejmujących:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00