Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.536.2021.3.MM

uznania planowanej hodowli jaszczurek za działalność rolniczą niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (pytanie Nr 1)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 21 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło za pośrednictwem platformy ePUAP 5 sierpnia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania planowanej hodowli jaszczurek za działalność rolniczą niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (pytanie Nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania planowanej hodowli jaszczurek za działalność rolniczą niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

W dniu 5 sierpnia 2021 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni hobbystycznie interesuje się hodowlą zwierząt, a konkretnie jaszczurek (...). Jest w posiadaniu liczby osobników, która pozwala na rozpoczęcie prowadzenia własnej hodowli. W najbliższej przyszłości Wnioskodawczyni planuje założyć własną hodowlę wysokiej jakości zwierząt z przeznaczeniem do sprzedaży podczas targów terrarystycznych w Polsce oraz za granicą, a także online. Hodowla będzie się składała ze zwierząt w niej urodzonych oraz skupionych z innych hodowli, które będą przeznaczone na cele rozpłodowe. Jaszczurki będą sprzedawane przynajmniej po dwóch miesiącach od narodzin. Żadne ze zwierząt nie będzie hodowane z przeznaczeniem na cele laboratoryjne. Poza sprzedażą, zwierzęta będą hodowane również w celach pokazowych oraz rozpłodowych. Hodowane jaszczurki z gatunku (...) nie są zaliczane do entomofagów ze względu na fakt, że są one wszystkożerne. Entomofagi to zwierzęta, które odżywiają się owadami - zarówno larwami, poczwarkami, jak i dorosłymi owadami. W niewoli najlepszym pokarmem dla omawianego gatunku zwierząt jest wysokiej jakości psia karma. Jaszczurki hodowane przez Wnioskodawczynię będą karmione w zależności od ich potrzeb. Będzie to między innymi wskazana psia lub kocia karma z dodatkami owoców oraz warzyw. Wnioskodawczyni planuje skupić się na hodowli wskazanego gatunku jaszczurek, jednak w przyszłości możliwe będzie rozszerzenie hodowli o kolejne gatunki jaszczurek oraz owadów. Hodowla będzie prowadzona w domu Wnioskodawczyni, w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Wniosek dotyczy hodowli jaszczurek utrzymywanych jako zwierzęta domowe. Hodowla zwierząt z grup mało popularnych jest bardzo trudna do oszacowania pod kątem zysków i strat. Wnioskodawczyni posiada cztery pary rozpłodowe, których koszt w sumie wynosił około 18 000 zł. W tym roku przychód ze sprzedaży młodych szacowany jest na 30 000 - 70 000 zł, w zależności od wielkości miotów. Na wysokość przychodów ma wpływ wiele czynników, między innymi podatność na choroby, czy niepłodność. Zasadniczym problemem w zakresie opodatkowania przedstawionej formy prowadzenia działalności jest trudność w przyporządkowaniu hodowli jaszczurek do konkretnego typu działalności. Opisana forma prowadzenia działalności jest traktowana jako działalność rolnicza i nie podlega pod działy specjalne produkcji rolnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00