Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.433.2021.2.WL
opodatkowanie dotacji otrzymanej przez Gminę na realizację projektu polegającego na montażu kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych oraz pieców na biomasę
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 czerwca 2021 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z 21 lipca 2021 r. (data wpływu 22 lipca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dotacji otrzymanej przez Gminę na realizację projektu polegającego na montażu kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych oraz pieców na biomasę– jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
18 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dotacji otrzymanej przez Gminę na realizację projektu polegającego na montażu kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych oraz pieców na biomasę.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z 21 lipca 2021 r. (data wpływu 22 lipca 2021 r.), o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).
Gmina ... jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. ...2021 r. Gmina podpisała Umowę o dofinansowanie projektu polegającego na montażu kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych oraz pieców na biomasę w budynkach prywatnych mieszkańców Gminy. Inwestycja stanowi realizację zadań własnych Gminy, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Dla Gminy zasadniczym celem realizacji inwestycji jest zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza powstającego wskutek ogrzewania budynków oraz podgrzewania przez mieszkańców wody do celów użytkowych. Inwestycja ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię wytworzoną z konwencjonalnych źródeł, jak również zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Dla mieszkańców (uczestników projektu) korzyścią wynikającą z montażu kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i pieców na biomasę będzie możliwość uzyskania dodatkowego źródła energii. Podpisana umowa gwarantuje dofinansowanie na poziomie 65,80 % wartości poniesionych przez Gminę kosztów kwalifikowalnych i służyć będzie sfinansowaniu przez Gminę kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i pieców na biomasę, pokryciu kosztów dokumentacji technicznej, zarządzania projektem, nadzoru inwestorskiego oraz promocji projektu. Na tą chwilę ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Dotacja przekazywana będzie w formie zaliczki po zrealizowaniu części projektu bądź refundacji po zakończeniu projektu. Oprócz dotacji inwestycja będzie finansowana z obowiązkowych wpłat mieszkańców - właścicieli budynków. Każdy uczestnik projektu będzie zobowiązany do partycypowania w kosztach zakupu i montażu urządzeń, wnosząc tzw. wkład własny. W związku z powyższym Gmina zawrze z uczestnikami projektu umowy cywilnoprawne w sprawie partycypacji w kosztach realizacji inwestycji. Zgodnie z tymi umowami wpłaty będą miały charakter obowiązkowy i od ich dokonania zależało będzie przystąpienie przez Gminę do realizacji inwestycji na danym obiekcie. Zgodnie z tymi umowami instalacje stanowić będą własność Gminy przez okres 5 lat od dnia płatności końcowej w ramach projektu. Przez wskazany okres instalacje zostaną użyczone poszczególnym osobom (uczestnikom projektu), zaś po upływie wskazanego okresu bezpłatnie będą przekazane mieszkańcom na własność. Od pobranego udziału własnego mieszkańca Gmina naliczy i odprowadzi podatek VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right