Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.309.2021.2.JJ
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 maja 2021 r. (data wpływu 13 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej oraz zastosowania zwolnienia od podatku do tej transakcji w części dotyczącej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalem usługowym – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
13 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej oraz zastosowania zwolnienia od podatku do tej transakcji w części dotyczącej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalem usługowym.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Nieruchomość zabudowana stanowiąca działkę ewid. nr 1 o powierzchni (…) m2, położona w (…) została nabyta przez Gminę (...) z dniem 5 listopada 2003 r. poprzez zasiedzenie – Postanowienie o stwierdzeniu zasiedzenia, wydane w dniu 23 lutego 2011 r. przez Sąd Rejonowy w (...) I Wydział Cywilny. Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa nieruchomość położona jest na obszarze oznaczonym symbolem 21 M/UA przeznaczonym pod mieszkalnictwo wielorodzinne z usługami towarzyszącymi.
Na nieruchomości zlokalizowany jest budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami w parterze, w części wschodniej działki posadowiono budynki gospodarcze.
Budynek znajduje się w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków pod ochroną konserwatorską. Rok budowy 1929, budynek częściowo podpiwniczony, składający się z kondygnacji parteru, I piętra oraz strychu. Budynek wykonany w konstrukcji murowanej, dach dwuspadowy kryty papą asfaltową na deskowaniu pełnym. Strop nad piwnicami ceramiczny, na wyższych kondygnacjach drewniany belkowy. Schody drewniane. Konstrukcja dachu płatwiowo-kleszczowa i krokwiowa. Daszki facjat o konstrukcji drewnianej krokwiowej. Kominy z cegły ceramicznej, otynkowane. Budynek otynkowany, tynk mineralny ze zdobieniami, obróbki blacharskie z blachy stalowej ocynkowanej. Balkony wykonane z płyty ceramicznej na belkach stalowych, balustrady ze stali zdobione. Stolarka okienna i drzwiowa oryginalnie drewniana, obecnie częściowo wymieniona na wykonaną z profili PCV bez zachowania oryginalnych podziałów, na parterze witryny z profili aluminiowych. Budynek wyposażony w instalację elektryczną, wody zimnej i kanalizacji sanitarnej, jednak większość lokali nie posiada samodzielnych wc, wspólna toaleta na poziomie parteru. Pełni dwie funkcje – usługową w postaci lokalu usługowego na parterze budynku w części frontowej z wejściem od ulicy ... oraz mieszkalną z wejściem usytuowanym od podwórza. Do części mieszkalnej prowadzą dwie klatki schodowe. Obiekt znajduje się w bardzo złym stanie technicznym i użytkowym, część mieszkalna budynku (od ul. (...)) jest po pożarze, wymaga gruntownego remontu. W chwili obecnej budynek jest niezamieszkały.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right