Interpretacja indywidualna z dnia 5 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.479.2021.1.WS
Ustalenie przychodu i kosztów uzyskania przychodów.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2021 r. (data wpływu 5 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez Spółkę 4 udziałów w gruncie – jest prawidłowe,
- ustalenia przychodu z udziału w Spółce 1 – jest prawidłowe,
- rozliczenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odsetek od pożyczki – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez Spółkę 4 udziałów w gruncie,
- ustalenia przychodu z udziału w Spółce 1,
- rozliczenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odsetek od pożyczki.
We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów.
Wnioskodawca jest wspólnikiem (bezpośrednio bądź pośrednio) spółek prawa handlowego w ramach grupy kapitałowej działającej w branży deweloperskiej (dalej jako „Grupa”). W ramach Grupy funkcjonuje spółka komandytowa (dalej jako „Spółka 1”), której wspólnikiem jest Wnioskodawca (jako komandytariusz), natomiast drugim wspólnikiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (jako komplementariusz) wchodząca w skład Grupy.
W 2019 roku Spółka 1 zakupiła większościowe udziały w niepowiązanej z Grupą spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka 2”). W aktywach Spółki 2 znajdował się głównie grunt, którego wartość początkowa została ustalona około 13 lat przed transakcją nabycia udziałów Spółki 2, a zatem wartość gruntu w ewidencji księgowej nie odpowiadała już jej wartości rynkowej. Cena sprzedaży udziałów Spółki 2 została uzgodniona ze sprzedawcą na poziomie wyższym niż wartość nominalna udziałów Spółki 2 i uwzględniała rynkową wartość gruntu posiadanego przez Spółkę 2 (dalej jako „Nadwyżka”). Mniejszościowe udziały Spółki 2 nabyła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka 3”) wchodząca w skład Grupy i zostały one nabyte na zasadach podobnych jak wyżej, tj. powyżej ich wartości nominalnej.