Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.314.2021.2.MG
Skutki podatkowe założenia Fundacji Rodzinnej w Księstwie Liechtenstein
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 marca 2021 r. (data wpływu 26 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 1 lipca 2021 r. (data wpływu 1 lipca 2021 r.) na wezwanie organu z 18 czerwca 2021 r. znak 0114-KDIP3-1.4011.314.2021.1.MG o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych założenia Fundacji Rodzinnej w Księstwie Liechtenstein (pytanie Nr 1 i 2) – jest:
- nieprawidłowe – w części dotyczącej braku obowiązku zapłaty podatku od niezrealizowanych zysków exit tax (pytanie Nr 1),
- prawidłowe – w części dotyczącej uznania wypłacanych na rzecz Fundacji dywidend z tytułu posiadanych przez Fundację udziałów w spółkach kapitałowych oraz podziału zysków w spółce osobowej za dochody CFC (pytanie Nr 2).
UZASADNIENIE
W dniu 26 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych założenia Fundacji Rodzinnej w Księstwie Liechtenstein (pytanie Nr 1 i 2).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski. Jest wspólnikiem spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnikiem spółki osobowej (komandytowej). Jedna ze spółek sp. z o.o., której jest wspólnikiem posiada 100% udziałów w spółkach w Szwecji i Finlandii tworząc grupę kapitałową. Większość dochodów spółki uzyskują z realizacji projektów budowlanych poza granicami kraju (głównie w krajach skandynawskich i Hiszpanii). Obecnie spółka rozpoczęła współpracę z firmami na terytorium Urugwaju. Podatnik posiada także inne aktywa w postaci nieruchomości na terytorium Polski oraz za granicą (dalej: Aktywa). Posiadane udziały w spółkach wraz z członkami rodziny dają im kontrolę nad wszystkimi spółkami z grupy kapitałowej. Zysk generowany przez spółki jest w większości inwestowany w kolejne aktywa w Polsce oraz przeznaczany na rozwój firmy i rozszerzanie działalności, w tym poszukiwanie nowych rozwiązań w budownictwie. Grupa zatrudnia obecnie ponad 130 pracowników. Wnioskodawca budował swoją firmę od podstaw przez wiele lat. Sukces w postaci dobrze prosperującego przedsiębiorstwa uzyskał własną pracą, wysiłkiem, zaangażowaniem oraz poświęceniem. W uzyskaniu takich efektów pomogli mu współpracownicy, którzy pracują z nim od początku lub od wielu lat. Obecnie w firmie, poza pracownikami z wieloletnim stażem pracuje już kolejne pokolenie, w tym rodziny zaufanych współpracowników i pracowników współuczestniczących w budowaniu i umacnianiu pozycji przedsiębiorstwa na rynku. W związku z tym Wnioskodawca zamierza przeprowadzić proces sukcesji firmy w taki sposób, by zachować majątek i zapewnić ciągłość działalności firmy na kolejne pokolenia i zapewnić pracę osobom biorącym czynny udział w budowaniu dobrego imienia całego przedsiębiorstwa. Głównym celem Wnioskodawcy jest zatem zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed przejęciem przez większe korporacje i zachowanie dotychczasowej formy i profilu działalności przedsiębiorstwa. W Polsce obecnie nie ma odpowiednich przepisów ani instytucji, które pozwalałyby na zachowanie majątku firmy i zapewnienie sukcesji bez przeprowadzania postępowania spadkowego. Postępowanie spadkowe natomiast doprowadziłoby najpewniej do podziału majątku zmarłego i przeniesienia na kilka osób poszczególnych części, co doprowadziłoby do rozczłonkowania aktywów i podziału firmy znacznie osłabiając jej działalność, a w skrajnym przypadku nawet konieczność jej sprzedaży lub likwidacji. W konsekwencji firma zostałaby przejęta przez korporację.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right