Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.476.2021.1.KT

brak prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją inwestycji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 czerwca 2021 r. (data wpływu 29 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją inwestycji pn. „…” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

29 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją inwestycji pn. „…”.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Ochotnicza Straż Pożarna w … (dalej: „OSP” lub „Wnioskodawca”) prowadzi swoją działalność w formie stowarzyszenia, które na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia z 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261 ze zm.) podlega obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (tzw. stowarzyszenie rejestrowe). Zgodnie z art. 17 ust. 1 ww. ustawy, stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną po wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie w pozostałym zakresie zasady funkcjonowania OSP są regulowane przez przepisy m.in. ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 869 ze zm.) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020. poz. 1057 ze zm.).

Działalność OSP opiera się na pracy społecznej jej członków, którzy realizują zadania mające na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami. Ponadto OSP angażuje się podczas udziału w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz innych klęsk czy zdarzeń losowych. W zakresie działalności OSP można wyróżnić także m.in. informowanie miejscowej ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi, a także rozwijanie wśród członków ochotniczej straży pożarnej i mieszkańców gminy kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalnooświatowej czy rozrywkowej. Wszystkie wymienione powyżej działania nie mają przy tym charakteru zarobkowego, co oznacza, iż celem działalności OSP samym w sobie nie jest osiąganie przychodów z prowadzonej działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00