Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.396.2021.1.MG

W zakresie obowiązku wystawienia informacji PIT-8C.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 30 kwietnia 2021 r. (data wpływu 30 kwietnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji PIT-8C - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji PIT-8C.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiada wymagane prawem zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej wydane przez Komisję (…). Dom Maklerski uprawniony jest w szczególności do prowadzenia rachunków papierów wartościowych. Klientami Domu Maklerskiego są również osoby niemające na terytorium Polski miejsca zamieszkania (dalej: „Klienci zagraniczni”). Na ich rachunkach papierów wartościowych zapisane są papiery wartościowe lub pochodne instrumenty finansowe dopuszczone do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego (dalej: „Papiery wartościowe”). W wyniku obrotu Papierami wartościowymi zapisanymi na rachunku papierów wartościowych Klienci zagraniczni Domu Maklerskiego uzyskują dochody, o których mowa w art. 30b ust. 1 i 2 ustawy o PIT.

Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską, a państwem miejsca zamieszkania Klienta (dalej: „Umowa”) dochód ten może jednak podlegać opodatkowaniu tylko w państwie miejsca zamieszkania Klienta (najczęściej art. 13 Umowy opartej na Konwencji Modelowej OECD ogranicza możliwość opodatkowania zysków z przeniesienia majątku innego niż nieruchomości tylko do państwa, w którym osoba objęta umową ma miejsce zamieszkania).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00