Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.436.2021.1.MS
Skutki podatkowe dobrowolnego i nieodpłatnego umorzenia udziałów.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2021 r. (data wpływu 10 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z dobrowolnym i nieodpłatnym umorzeniem udziałów – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z dobrowolnym i nieodpłatnym umorzeniem udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest jednym z udziałowców w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (X Sp. z o.o. KRS ...). Innymi udziałowcami tej spółki są również: inna osoba fizyczna (B.O.) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Y Sp. z o.o. KRS ...). Wnioskodawca jest również wraz z inną osobą fizyczną (B.O. – który jest również udziałowcem w spółce X Sp. z o.o.), udziałowcem w spółce Y Sp. z o.o.
Wnioskodawca doprecyzowuje, że struktura własnościowa w powyższych spółkach (X sp. z o.o. oraz Y Sp. z o.o ), przedstawia się następująco:
- Y Sp. z o.o. – 104 udziały w spółce posiada osoba fizyczna (B.O.), zaś 96 udziałów w spółce posiada Wnioskodawca;
- X Sp. z o.o. – 20 010 udziałów w spółce posiada Y Sp. z o.o., 637 udziałów w spółce posiada Wnioskodawca, zaś 690 udziałów w spółce posiada inna osoba fizyczna (B.O).
Spółka Y posiada w kapitale zakładowym Spółki X liczbę 20 010 udziałów o wartości nominalnej 2 001 000 PLN (dwa miliony, jeden tysiąc złotych).
Jak wynika ze struktury udziałów, Wnioskodawca a także inna osoba fizyczna (B.O ) niezależnie od tego, że posiadają niewielkie udziały w kapitale zakładowym spółki X Sp. z o.o. w sposób bezpośredni, to przede wszystkim są udziałowcami „pośrednimi”, poprzez swoje zaangażowanie w spółce Y Sp. z o.o., która z kolei jest większościowym udziałowcem w spółce X.