Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.196.2021.4.HW
Skutki podatkowe uczestnictwa w strukturze cash-poolingu.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 marca 2021 r. (data wpływu 6 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 7 lipca 2021 r. (data wpływu 7 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w strukturze cash-poolingu (pytania oznaczone we wniosku nr 3-8) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w strukturze cash-poolingu (pytania oznaczone we wniosku nr 3-8). Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 lipca 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
- Wstęp
X spółka akcyjna (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, wykonującym działalność produkcyjną. Spółka należy do grupy kapitałowej … (dalej: „Grupa”), działającej w dziedzinach lotnictwa, obronności i bezpieczeństwa.
Spółka planuje – wraz z innymi podmiotami z Grupy - przystąpić do systemu automatycznej centralizacji środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych (tzw. cash-pooling), w celu poprawy płynności finansowej Grupy.
W tym zakresie:
- W pierwszej kolejności należąca do Grupy spółka (…) (nieposiadająca stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce) tj. spółka Y, zawrze nienazwaną umowę typu cash-pooling z bankiem (…) („Bank”). Przedmiotem umowy będzie usługa automatycznej centralizacji środków pieniężnych (cash-pooling rzeczywisty) zgromadzonych na rachunkach bankowych. Usługa ta będzie świadczona przez Bank oraz powiązane z nim podmioty. W dalszej części umowa będzie nazywana „Umową cash-poolingu”.