Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.379.2021.1.WN
zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT usług najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym osobom trzecim (przedsiębiorcom), ale wyłącznie na cele mieszkaniowe ich pracowników
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 kwietnia 2021 r. (data wpływu 12 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT usług najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym osobom trzecim (przedsiębiorcom), ale wyłącznie na cele mieszkaniowe ich pracowników – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2021 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT usług najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym osobom trzecim (przedsiębiorcom), ale wyłącznie na cele mieszkaniowe ich pracowników.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zajmuje się między innymi: wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, takimi jak budynki mieszkalne i mieszkania oraz wynajmem domów, mieszkań i apartamentów, włączając umeblowane, na dłuższy okres użytkowania, tzn. w cyklu miesięcznym lub rocznym (PKD 68.20.Z). Wnioskodawca zamierza wynajmować nieruchomości (lokale mieszkalne bądź domy), a następnie wynajmować (podnająć) te lokale innym osobom będącym podatnikami podatku VAT. W takich mieszkaniach nie będzie prowadzona działalność gospodarcza, mieszkanie służyć będzie wyłącznie celom mieszkaniowym, tj. zakwaterowaniu pracowników danego klienta. Podnajmowane w ten sposób mieszkanie ma zapewnić długotrwałe zakwaterowanie pracownikom klienta Wnioskodawcy. Wnioskodawca będzie podnajmować lokale firmom, które będą udostępniać te nieruchomości swoim pracownikom wyłącznie w celach mieszkalnych. Stosunek najmu będzie w każdym przypadku uregulowany umową na czas oznaczony bądź nieoznaczony i rozliczany na podstawie ilości mieszkających w tych nieruchomościach osób (ilość osób pomnożona przez ustaloną stawkę miesięczną za każdą mieszkającą osobę). Najem będzie mieć charakter ciągły i będzie prowadzony na własny rachunek. Wnioskodawca wskazuje, że usługi dotyczące wynajmu lokali mieszkalnych, o których mowa we wniosku, dotyczą zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i zawarte są w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293), pod symbolem 68.20.11.0, tj. „Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi własnymi lub dzierżawionymi”. Wynajmowane nieruchomości będą miały na celu zapewnienie długotrwałego zakwaterowania jako głównego miejsca pobytu. Niniejsza interpretacja dotyczy tylko lokali w podnajmie, a więc którymi Wnioskodawca będzie dysponował jako najemca, w celu ich następnego podnajmu innym przedsiębiorstwom w celach mieszkaniowym, tj. zakwaterowaniu pracowników danego klienta. Wynajmowane nieruchomości mieszkalne Wnioskodawca będzie podnajmować firmom, które będą udostępniać te nieruchomości swoim pracownikom wyłącznie w celach mieszkalnych. Stosunek najmu będzie w każdym przypadku uregulowany umową na czas oznaczony bądź nieoznaczony i rozliczany na podstawie ilości mieszkających w tych nieruchomościach osób (ilość osób pomnożona przez ustaloną stawkę miesięczną za każdą mieszkającą osobę). Najem będzie mieć charakter ciągły i będzie prowadzony na własny rachunek. Usługi tego wynajmu będą dokumentowane przez Wnioskodawcę fakturą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right