Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.58.2021.1.JK

Zastosowanie zwolnienia przedmiotowego w związku z otrzymaniem renty wyrównawczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2021 r. (wg daty wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z otrzymaniem renty wyrównawczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z otrzymaniem renty wyrównawczej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Mąż Wnioskodawczyni A dnia xx sierpnia 2014 r. uległ wypadkowi przy pracy, wskutek którego poniósł śmierć. Zainteresowana pozwała firmę męża: Spółkę B), m.in. o zasądzenie renty wyrównawczej na jej rzecz. Sąd Okręgowy w C wyrokiem z dnia 31 marca 2017 r. uwzględnił powództwo i zasądził na rzecz Wnioskodawczyni rentę w kwocie 600,00 zł miesięcznie, za miesiące od września 2014 r. do maja 2017 r. (pkt 3 wyroku) oraz w pkt 4 wyroku rentę w kwocie 600 zł miesięcznie poczynając od miesiąca czerwca 2017 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy otrzymana przez Wnioskodawczynię renta wyrównawcza po zmarłym mężu korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zagadnienia dotyczące renty reguluje m.in. przepis art. 446 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że osoba, względem której ciąży na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Takiej samej renty mogą żądać inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00