Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.213.2020.2.JG
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 lutego 2021 r., uzupełnionym 2 czerwca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
27 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową, który został uzupełniony 2 czerwca 2021 r.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca świadczy usługi jako niezależny programista. W ciągu ostatnich dwóch lat świadczył usługi dla dwóch podmiotów z siedzibą w Polsce (dalej jako Spółka). Wnioskodawca tworzy i rozwija oprogramowanie w języku javascript. Są to przede wszystkim aplikacje webowe dla Spółki, których elementem są sklepy internetowe, programy powiązane z tymi sklepami lub programy integrujące sklep internetowy z innym oprogramowaniem wykorzystywanym przez Spółkę lub podmioty zewnętrzne. Sklep internetowy w dzisiejszych realiach gospodarczych nie jest stroną internetową lecz skomplikowanym narzędziem generującym znaczący, a czasem wręcz wyłączny strumień dochodu dla podmiotów gospodarczych, jest zatem niezwykle istotnym elementem koniecznym do osiągnięcia sukcesu finansowego. Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem dopasowanego i specyficznego dla potrzeb spółki systemu, na który składa się sklep internetowy wraz z zestawem narzędzi umożliwiających wyświetlanie, modyfikację treści czy składanie zamówień w internetowym sklepie detalicznym. Ponadto złożony system wymaga również tworzenie programów, które umożliwiają np. łączenie się innych podmiotów z systemem spółki tak, aby korzystać z jej oferty czego wynikiem jest powstałe oprogramowanie będące jednym z elementów elektronicznej hurtowni. Wnioskodawca zajmuje się m.in. tworzeniem interface użytkownika, który składa się z algorytmów, których celem jest wykonanie określonych działań. Sklep wymaga stworzenia skomplikowanego oprogramowania które pozwala zarządzać danymi klienta i przetwarzać zamówienia. Wnioskodawca w ramach świadczonych przez niego usług tworzy również programy typu CMS, tzn. program do zarządzania treścią oraz zautomatyzowanego tworzenia stron internetowych bez późniejszych prac programistycznych. System taki umożliwił Spółce na migrację z komercyjnego, ogólnodostępnego i bardzo kosztownego rozwiązania korporacyjnego na własny, dopasowany i innowacyjny system, który stanowi jeden z kluczowych elementów IP posiadanych aktualnie przez spółkę. Wnioskodawca tworzył oprogramowanie w ramach zespołu aranżowanego przez Spółkę. Zgodnie z zapisami umów wszelkie wynalazki i prawa własności intelektualnej powstałe w związku ze świadczeniem usług stają się własnością Spółki i Wnioskodawca potwierdza przeniesienie tych praw na ich rzecz, tzn. w ramach umowy dochodzi do przejścia majątkowych praw autorskich.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right