Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.330.2021.1.WL

brak prawa do odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 kwietnia 2021 r. (data wpływu 4 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadania pn. „...” - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

4 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadania pn. „...”.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina ... jako jednostka samorządu terytorialnego jest organem podlegającym prawu publicznemu. Jednak Gmina zawiera umowy cywilno-prawne i dlatego jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z obowiązkiem składania deklaracji VAT-7 od dnia ... roku. NIP Gminy ... .... Gmina ... jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W Gminie ... z dniem 01.01.2017 r. Zarządzeniem Wójta Gminy nr ... z dnia ... r. wprowadzono centralizację rozliczeń podatku od towarów i usług VAT. Gmina ... zamierza zrealizować zadanie pn. „...” przy udziale m.in. środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. We wniosku o dofinansowanie naliczony w ramach inwestycji podatek VAT traktowany jest jako koszt kwalifikowalny, gdyż Gmina nie będzie miała możliwości jego odliczenia. Realizowane zadanie należy do zadań własnych gminy, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 506 ze zm.). Wydatki związane z realizacją zadania pn.: „...” nie będą dotyczyć wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem towarów i usług. Zakup towarów i usług nabywanych w ramach projektu są dokumentowane fakturami VAT wystawionymi na rzecz Gminy .... Efekt przedmiotowego zadania - ... nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych. Nieruchomości na których będzie realizowane przedmiotowe zadanie dotyczyć będzie mieszkańców Gminy .... Umowa, która będzie podpisywana z wykonawcą zostanie zawarta z Gminą .... Mieszkańcy nie będą zawierali umów z Gminą na wykonywanie prac biorąc udział w projekcie. W przypadku otrzymania dotacji mieszkańcy nie będą dokonywać żadnych wpłat związanych z inwestycją. Jeśli Gmina nie otrzyma dofinansowania będzie pokrywać koszty zadania z własnych środków. Dofinansowanie będzie stanowiło dopłatę na rzecz poszczególnych uczestników zadania. Wysokość otrzymanej dotacji uzależnione jest od ilości osób biorących udział w programie. Gmina ... nie będzie musiała zwracać środków w przypadku niezrealizowania zadania ponieważ otrzyma ona pieniądze w momencie przedstawienia rachunków opłaconych z własnych środków. Pokrywane wydatki to demontaż, wywóz oraz utylizacja azbestu. W przypadku otrzymania dofinansowania Gmina nie będzie mogła przeznaczyć ich na inny cel niż na ww.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00