Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 4 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.919.2020.3.AK

brak obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży zabudowanej działki

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 grudnia 2020 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z 16 lutego 2021r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży zabudowanej działki nr .. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

9 grudnia 2020r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży zabudowanej działki nr ...

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem 16 lutego 2021r. (data wpływu) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca prowadzi kancelarię komorniczą. Wniosek dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości w ramach egzekucji z nieruchomości (nieruchomość gruntowa zabudowana). Egzekucja z nieruchomości, której dotyczy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej była prowadzona na wniosek ponad 40 wierzycieli. Aktualnie wierzycieli uczestniczących w egzekucji z nieruchomości jest ponad 30.

Zmiany w prawie własności przedmiotowej nieruchomości dokonywały się w następujący sposób: Dłużnik Pan X aktem notarialnym sporządzonym 16/02/1995 nabył prawo użytkowania wieczystego ww. gruntu oraz własność posadowionych na gruncie budynków od Przedsiębiorstwa Y (zbywca wydał kupującemu fakturę VAT, a kupujący przelewem zapłacił fakturę przed podpisaniem umowy kupna sprzedaży). Zarówno sprzedawca jaki kupujący oświadczyli w akcie notarialnym, że są płatnikami VAT. Właścicielem gruntu zgodnie z treścią KW był Skarb Państwa. Kupujący oświadczył jednocześnie, że nabywa prawo za środki własne niepodlegające ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Następnie, dnia 20/09/2007r. aktem notarialnym właściwy Starosta reprezentujący Skarb Państwa zawarł z kupującymi (Panem X i jego małżonką) umowę kupna sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika wieczystego (zgoda na zbycie gruntu przez właściwego Starostę wyraził właściwy Wojewoda zarządzeniem w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkownika). W tym akcie notarialnym kupujący oświadczyli, że nabycie prawa użytkowania wieczystego ww. gruntu wraz z prawem własności budynków przez Pana X dokonane było w okresie trwania ich związku małżeńskiego dlatego prawo to wchodzi w skład wspólności ustawowej w jakiej pozostają. Małżonkowie również w akcie notarialnym oświadczyli zgodnie, że ww. nieruchomość kupują i nabywają do małżeńskiej wspólności ustawowej. W akcie notarialnym małżonkowie również wnieśli o dokonanie zmian w dziale II księgi wieczystej nieruchomości poprzez wpisanie ich jako właścicieli ww. nieruchomości na prawach małżeńskiej wspólności ustawowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00