Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.241.2021.2.DJ

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości – zwolnienie przedmiotowe (cel mieszkaniowy).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2021 r. (data wpływu 16 lutego 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 maja 2021 r. (data wpływu 21 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych planowanej sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych planowanej sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Matka Wnioskodawczyni, (…) przekazała Wnioskodawczyni w dniu 3 kwietnia 2019 r. w darowiźnie spółdzielcze mieszkanie własnościowe o powierzchni (…) m2, znajdujące się w bloku bez windy na IV piętrze. W akcie notarialnym zostało zapisane, że przedmiotowe mieszkanie pozostaje dożywotnio w posiadaniu matki Wnioskodawczyni z prawem do wyłącznego i nieodpłatnego korzystania z całego mieszkania.

W sierpniu 2020 roku nadarzyła się okazja kupienia od sąsiadki mieszkania na I piętrze w bloku, w którym Wnioskodawczyni mieszka razem z mężem. W związku z tym, że matka Wnioskodawczyni ma 83 lata i zaczęła mieć problemy zdrowotne (zaburzenia pamięci i trudności z wchodzeniem na IV piętro) i potrzebuje stałej opieki, małżonkowie postanowili kupić mieszkanie obok siebie.

Ponieważ matka Wnioskodawczyni nie ma zdolności kredytowej, małżonkowie wzięli wspólnie kredyt na siebie i kupili to mieszkanie. Małżonkowie byli przekonani, że jak sprzedadzą stare mieszkanie, to spłacą zaciągnięty kredyt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00