Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.208.2021.3.MM
Możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej po osiągnięciu wieku emerytalnego.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2021 r. (data wpływu 17 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest rencistą, jedynymi dochodami, które uzyskuje są dochody z renty wypłaconej przez ZUS. Zainteresowany nie prowadzi działalności gospodarczej ani działalności rolniczej. Dochody Wnioskodawcy są opodatkowane wg skali podatkowej. Zainteresowany ponosi wydatki kwalifikujące się do wydatków na cele rehabilitacyjne lub na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, a wydatki te nie zostały sfinansowane (dofinansowane) z jakichkolwiek środków (np. ZFRON, PFRON, NFZ, ZFŚS itp.) ani zwrócone w jakiejkolwiek formie. Zainteresowany dokumentuje poniesione wydatki. Aktualnie obowiązującą decyzją na podstawie której ZUS wypłaca Wnioskodawcy świadczenie rentowe jest decyzja o ustaleniu prawa do renty na dalszy okres z dnia (…) 2018 r. Na podstawie tej decyzji Wnioskodawcy jest wypłacana renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (renta przysługuje na stałe). Wydanie przez ZUS przedmiotowej decyzji zostało poprzedzone orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia (…) 2018 r. Zgodnie z tym orzeczeniem Zainteresowany został uznany za osobę trwale niezdolną do pracy. W dniu (…) 2021 r. Wnioskodawca osiągnie powszechny wiek emerytalny, który wynosi obecnie dla mężczyzn 65 lat. W związku z tą okolicznością ZUS Zainteresowanemu przyzna z urzędu emeryturę (zamieni przyznaną rentę na emeryturę zgodnie z treścią art. 24a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Konsekwencją tego będzie zamiana wypłaty świadczenie rentowego (z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) na rzecz wypłaty świadczenia emerytalnego (z tytułu osiągnięcia przez Wnioskodawcę powszechnego wieku emerytalnego wynikającego z odrębnych przepisów prawnych). Ta zamiana nastąpi z urzędu – automatycznie, tzn. bez składania ze strony Zainteresowanego jakiegokolwiek wniosku do ZUS.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right