Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.130.2021.2.KR

Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo nie kwalifikując przychodów uzyskanych z dokonanej sprzedaży nieruchomości do przychodów z działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2021 r. (data wpływu 1 lutego 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 marca 2021 r. (data wpływu 22 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 marca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik w roku 2015 zakupił nieruchomość rolną niezabudowaną stanowiącą działkę gruntu o powierzchni 24.935m2. Zakupiona działka powiększyła prowadzone przez podatnika od roku 1994 gospodarstwo rolne. Wnioskodawca z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Po zakupie nieruchomości podatnik przystąpił do przystosowania zakupionej nieruchomości do produkcji rolnej, jednakże w związku z trwającą od kilku lat suszą warunki prowadzenia produkcji rolnej znacznie się pogorszyły, co było powodem znacznego pogorszenia się jej ekonomicznej opłacalności oraz zagrożenia bytu rodziny Wnioskodawcy. Sytuacja ta była bezpośrednią przyczyną podjęcia przez Wnioskodawcę decyzji o zaprzestaniu produkcji rolnej na tym terenie oraz podjęcia próby spieniężenia części nieruchomości. Dodatkowym powodem podjęcia takiej decyzji było sukcesywne zabudowywanie terenów sąsiadujących z nieruchomością podatnika. W tym celu podatnik wystąpił o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy terenu dla wybudowania na nim 22 budynków mieszkalnych, co miało umożliwić sprzedaż tego terenu. Decyzję taką podatnik uzyskał w roku 2017. Następnie, również na wniosek podatnika wydana została decyzja o zatwierdzeniu projektu podziału opisanego gruntu na 26 działek. Innych czynności zmierzających do wspomożenia sprzedaży nieruchomości podatnik nie podejmował. Nie prowadził w tym zakresie żadnych działań promocyjnych. W roku 2018 Wnioskodawca dokonał sprzedaży 3 z w/w działek, a w roku 2019 sprzedał kolejne 3 działki. Wszystkie transakcje zostały opodatkowane podatkiem od towarów i usług, który został zgodnie z przepisami zadeklarowany i odprowadzony do skarbu państwa. Jednocześnie dochód uzyskany z w/w transakcji podatnik wykazał w zeznaniach podatkowych PIT-39 za lata 2018 i 2019 deklarując chęć skorzystania ze zwolnienia uzyskanego dochodu z daniny na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.). Opisana nieruchomość nigdy nie służyła podatnikowi do prowadzenia działalności gospodarczej, a jedynie wykorzystywana była do prowadzenia działalności rolnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00