Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.65.2021.1.MK
w zakresie ustalenia, w którym momencie opisane koszty pośrednie wynikające ze zdarzeń, których skutek jest rozłożony w czasie, rozliczane jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, powinny być identyfikowane jako podatkowe koszty uzyskania przychodów
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 lutego 2021 r., który wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP w tym samym dniu, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, w którym momencie opisane koszty pośrednie wynikające ze zdarzeń, których skutek jest rozłożony w czasie, rozliczane jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, powinny być identyfikowane jako podatkowe koszty uzyskania przychodów – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 lutego 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia w którym momencie opisane koszty pośrednie wynikające ze zdarzeń, których skutek jest rozłożony w czasie, rozliczane jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, powinny być identyfikowane jako podatkowe koszty uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”) zbudowała od podstaw zakład produkcyjny. W roku 2020 Wnioskodawca nabył elementy wyposażenia hali produkcyjnej, w tym wyposażenie stanowisk pracy, które z uwagi na niskocenny charakter nie jest zaliczane do środków trwałych. Łączna cena zakupu tego rodzaju elementów wyposażenia w roku 2020 to (…) zł. Mając na względzie, że wyposażenie to będzie służyło w dłuższym okresie czasu (Wnioskodawca przyjął okres 24 miesięcy, a więc okres przekraczający jeden rok podatkowy), chcąc zachować zasadę współmierności kosztów, wskazane koszty dla celów bilansowych, tj. ustalenia wyniku finansowego, są rozliczane w czasie, jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w ten sposób, że ich wartość jest dzielona przez ilość miesięcy, których dotyczą, a uzyskana w wyniku tego podzielenia kwota zaliczana jest w każdym miesiącu w poczet kosztów. Zapewnia to jasny i rzetelny obraz rentowności danego produktu oraz sytuacji finansowej Wnioskodawcy. Według przyjętych zasad rozliczane międzyokresowo koszty są ujmowane jako koszt działalności operacyjnej - zużycie materiałów i energii. Podobnie traktowane - jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów - są inne wydatki, które występują u Wnioskodawcy, tj.: pakiety ogłoszeń rekrutacyjnych, dostęp do serwisów finansowo-księgowych, opłata roczna w X Urzędzie ds. (…) (zezwolenie na handel), roczne i dwuletnie podpisy kwalifikowane (ich przedłużenie na takie okresy). Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych Wnioskodawca kwalifikuje powyższe wydatki jako koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, czyli jako tzw. koszty pośrednie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right