Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.214.2021.1.KK
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – IP BOX.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2021 r. (data wpływu 12 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Polsce w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność polega na świadczeniu usług programistycznych w tym w szczególności wykonywaniu własnego oprogramowania tworzonego na zamówienie klientów oraz utrzymywaniu i modyfikowaniu (ulepszaniu) cudzego oprogramowania komputerowego. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od maja 2020 r. Opodatkowuje dochody podatkiem liniowym i rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Większość przychodów Wnioskodawcy przynosi aktualnie kontrakt podpisany ze spółką (…) (dalej jako: „Spółka”) z siedzibą w Niemczech. W ramach przedmiotowego kontraktu, Wnioskodawca tworzy program komputerowy, którego celem jest centralne zarządzanie globalną automatyzacją tysięcy klastrów (…) w środowisku (…) o niezrównanej gęstości i odporności. Według wiedzy Wnioskodawcy, tworzony program komputerowy różni się od innych programów funkcjonujących na rynku. Model biznesowy Spółki zakłada zlecanie prac nad oprogramowaniem na rzecz zewnętrznych firm, które tworzą programy komputerowe odpowiadające za poszczególne funkcjonalności programu komputerowego (dalej jako: Oprogramowania Końcowego). Wnioskodawca - w ramach umowy ze Spółką - podejmuje prace, których efektem jest wytworzenie programów komputerowych, a następnie ich rozwój, a także ich dalsze utrzymanie, które następie są łączone z oprogramowaniem końcowym. Wnioskodawca świadczy usługi w miejscu i czasie przez siebie wybranym (w Polsce), a Spółka nie sprawuje kierownictwa nad Wnioskodawcą. Wnioskodawca ponosi wobec Spółki odpowiedzialność za rezultat i wykonanie czynności w ramach tej umowy. Wnioskodawca podkreśla, że program komputerowy nie jest tworzony na terenie Niemiec. Wnioskodawca wskazuje, że od strony konstrukcyjnej Oprogramowanie Końcowe składa się z kilku warstw - warstwy programistycznej, tj. kodu źródłowego (składającego się z licznych pojedynczych programów komputerowych, w tym także programów tworzonych przez Wnioskodawcę) oraz warstwy graficznej. Wnioskodawca jest twórcą jedynie poszczególnych programów komputerowych, które dopiero wraz z innymi tworzą Oprogramowanie Końcowe z udostępnienia, którego Spółka może osiągać przychody. Wnioskodawca zaznacza, że tworzone przez Niego programy są kluczowe z punktu widzenia funkcjonalności Oprogramowania Końcowego, tzn. program końcowy nie posiadałby wszystkich funkcjonalności bez programu przygotowanego przez Wnioskodawcę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right