Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2022 r., sygn. II PSKP 77/21

Nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika publiczne podanie przez pracodawcę jego danych osobowych (imienia i nazwiska) oraz dokonanie oceny jego pracy, jeżeli stoi za tym usprawiedliwiony interes zatrudniającego, związany z pełnieniem przez pracownika funkcji publicznej, a działania pracodawcy są konieczne i niezbędne do zapewnienia innej równorzędnej wartości chronionej konstytucyjnie – informacji publicznej (art. 55 § 11 k.p. w związku z art. 24 § 1 k.c. w związku z art. 61 ust. 1 Konstytucji).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący) ‎

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca) ‎

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa M.B. ‎przeciwko Urzędowi Miasta W. w W. ‎o odszkodowanie i odprawę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 stycznia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 21 sierpnia 2019 r., sygn. akt III APa (…),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w W., wyrokiem z dnia 26 czerwca 2018 r., zasądził od pozwanego Urzędu Miasta W. na rzecz powoda M.B. kwotę 50.049,09 zł tytułem odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z winy pracodawcy wraz z ustawowymi odsetkami (pkt 1), oddalając powództwo w zakresie zasądzenia odprawy pieniężnej z art. 8 w związku z art. 10 u 1 ustawy o zwolnieniach grupowych (pkt 2).

W sprawie ustalono, że M.B. był zatrudniony w Urzędzie Miasta W. (dalej UM) od dnia 10 stycznia 2003 r. Od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 sierpnia 2016 r. zajmował stanowisko Dyrektora Biura Gospodarowania Nieruchomościami (dalej Biuro lub BGN).

Do zakresu działania Biura należało, między innymi wydawanie decyzji reprywatyzacyjnych, dotyczących nieruchomości warszawskich. W procesie poprzedzającym wydanie decyzji reprywatyzacyjnych przez Prezydenta m. W. decyzją z dnia 16 października 2012 r. i z dnia 15 listopada 2012 r. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pismo BGN z dnia 17 sierpnia 2010 r. o udzielenie informacji, czy zostało wypłacone odszkodowanie za nieruchomość przy ulicy (…), pismem z dnia 30 września 2010 r. odpowiedziało, że nie dysponuje dokumentacją związaną z wypłatą odszkodowania za tę nieruchomość oraz poinformowało, że zwrócono się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o udzielenie pomocy przy kompletowaniu dokumentacji dotyczących umów indemnizacyjnych na potrzeby postępowania prowadzonego w trybie ustawy z dnia 8 kwietnia 1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych (Dz.U. Nr 12, poz. 65). Po otrzymaniu tej odpowiedzi, BGN nie zwróciło się ponownie do Ministerstwa Finansów z prośbą o udzielenie informacji o ewentualnej odpowiedzi z MSZ.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00