Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.143.2021.2.JG
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 lutego 2021 r., uzupełnionym pismem z 3 maja 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
6 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową, który został uzupełniony 3 maja 2021 r.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą od 2016 roku zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP (…) i numerem REGON (…) pod kodami PKD: 62.01.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.Z. Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej zwaną ustawą o PIT. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wybrana forma opodatkowania to podatek liniowy 19%. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 roku o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. W sposób ciągły i systematyczny świadczy usługi projektowania, tworzenia i dokumentowania oprogramowania oraz usługi konsultingowe w zakresie oprogramowania działając na rzecz (…) Spółki z o.o., zarejestrowanej w Polsce (dalej: „Zlecającego”). Wykonywane czynności w ramach świadczonych usług prowadzą do powstania utworów stanowiących przedmioty autorskich praw majątkowych. Oprogramowanie zaprojektowane, wytworzone, opatrzone kodem źródłowym jest prawem własności intelektualnej. Podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W wyniku zawartej umowy zostają przeniesione na rzecz Zlecającego autorskie prawa majątkowe do wytworzonych utworów. Zlecający zyskuje wszystkie prawa do wytworzonych przez Wnioskodawcę utworów, Wnioskodawca je traci, za co otrzymuje wynagrodzenie. Sprzedaż praw następuje w ramach prowadzonej działalności na podstawie wystawionej Zlecającemu faktury. Usługi Wnioskodawcy opierają się na projektowaniu oraz wytwarzaniu oprogramowania w warstwie frontendowej (czyli wizualnej) oraz backendowej - niewidocznej dla użytkownika, odpowiadającej za logikę biznesową, optymalizującą procesy biznesowe. Na podstawie wiedzy w zakresie technologii informatycznych i doświadczenia w przygotowywaniu kompleksowych rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych Wnioskodawca realizuje zlecenia programistyczne na rzecz Zlecającego lub bezpośrednio w jego imieniu na rzecz Klientów (Kontrahentów) Zlecającego. Wnioskodawca pracuje nad różnymi programami komputerowymi - zarówno: aplikacjami webowymi, mobilnymi czy aplikacjami stacjonarnymi, w szczególności:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right