Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.74.2021.3.MS

wypłacany ekwiwalent za zużycie Internetu oraz energii elektrycznej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2021 r. (data wpływu 18 stycznia 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 marca 2021 r. (data wpływu 29 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika:

  • w części dotyczącej wypłacanego ekwiwalentu za zużycie Internetu oraz energii elektrycznej w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 3 miesięcy po ich odwołaniu – jest prawidłowe;
  • w części dotyczącej wypłacanego ekwiwalentu za zużycie Internetu oraz energii elektrycznej po upływie 3 miesięcy od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w Polsce – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 17 marca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.74.2021.1.MS (doręczonym dnia 17 marca 2021 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 29 marca 2021 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 24 marca 2021 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

….sp. z o.o. (dalej jako „Spółka”, ,,Wnioskodawca”) jest polską spółką będącą częścią holenderskiej firmy produkującej urządzenia do nawigacji …., będącą obecnie również dostawcą usług i danych. Firma została założona w …. i aktywnie działa w 30 krajach, stale się rozwijając. Głównym klientem firmy jest branża m….., a także nabywcy licencji, czyli firmy korzystające ze stworzonego przez Spółkę oprogramowania. Spółka jest głównym dostawcą danych geolokalizacyjnych, wykorzystuje inteligentne pozyskiwanie danych obejmujących m.in. informacje o ruchu drogowym oraz usługi map HD. W związku z sytuacją epidemiologiczną wynikającą z pojawieniem się wirusa C, Wnioskodawca, podobnie jak wiele innych firm, zalecił swoim pracownikom wykonywanie pracy w domu, w formie zdalnej, w celu ograniczenia fizycznego kontaktu pracowników. Na ten moment, z uwagi na trudną sytuację epidemiologiczną, biuro pozostaje zamknięte, a praca przez wszystkich pracowników wykonywana jest w 100% zdalnie. Spółka nie wyklucza, że biorąc pod uwagę rozwój epidemii w P…., w przyszłości ta proporcja może ulec zmianie. Praca wykonywana jest przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (e-mail, telefony służbowe, komunikator). Co do zasady, pracownicy wykonują pracę zdalną z miejsca zamieszkania podanego przez pracownika. Do wykonywania pracy niezbędne jest posiadanie przez pracowników szybkiego łącza internetowego, które umożliwia efektywne wykonywanie zadań (w tym m.in. umożliwia dostęp do ogólnofirmowych zasobów znajdujących się na serwerach zewnętrznych oraz przeprowadzanie konferencji audiowizualnych), a także energia elektryczna. Ponadto, Spółka liczy się z faktem, że nie każdy pracownik ma odpowiednie warunki do pracy zdalnej oraz że taka praca może w efekcie prowadzić do wzrostu wydatków pracownika poniesionych na pokrycie rachunków za prąd, Internet itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00