Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.112.2021.1.RMA
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych nakładów
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2021 r. (data wpływu 25 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych nakładów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych nakładów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Pytanie dotyczy umowy współpracy, jaką Wnioskodawca planuje zawrzeć z potencjalnym Partnerem.
Partner, na podstawie umowy zawartej z właścicielem nieruchomości (podmiot trzeci), jest najemcą dwóch w pełni wyposażonych nieruchomości komercyjnych (Ośrodków). Posiada stosowne kadry, wiedzę, struktury organizacyjne i administracyjne umożliwiające świadczenie usług hotelarskich. Celem umożliwienia obopólnie korzystnej współpracy, skupienia się Partnera wyłącznie na techniczno-organizacyjnej stronie świadczenia usług hotelarskich, zaproponował Wnioskodawcy współpracę. Na bazie zawartej umowy współpracy Partner miałby świadczyć Wnioskodawcy usługi hotelarskie (noclegowe), a Wnioskodawca na bazie tak zakupionych od Partnera usług, miałby świadczyć usługi pakietowe, kompleksowe, dla klientów końcowych w dziedzinach usług hotelarskich, medycznych, rehabilitacyjnych, pielęgnacyjnych i opiekuńczych. W praktyce większość usług sprowadzać się ma do zakupienia od Partnera usług hotelarskich (noclegowych) i do dodania do nich usług medycznych i żywieniowych w celu świadczenia na rzecz pacjentów usług sanatoryjnych. W tym celu Wnioskodawca zarejestrowałby się jako podmiot leczniczy i zatrudnił stosowne kadry. Świadczone usługi byłyby w większości usługami, które jako usługi medyczne, podlegałyby zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy o podatku od towarów i usług. Tylko część zakupionych od Partnera usług hotelowych, po dodaniu usług żywieniowych, stanowiłaby standardowe usługi hotelarskie opodatkowane według 8% stawki podatku VAT. Prawdopodobnie stanowiłoby to mniej niż 10% całego obrotu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right