Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 9 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.47.2021.1.KK
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – IP BOX.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2021 r. (data wpływu 12 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 stycznia 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca od dnia 16 lipca 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą (…), której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów z zastosowaniem podatku liniowego.
Wnioskodawca w dniu 22 lipca 2020 r., w ramach prowadzonej przez siebie działalność gospodarczej, zawarł umowę o współpracy w zakresie usług informatycznych z (…) spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą (…), wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem (…) (dalej jako: „Spółka”). Zawarta przez Wnioskodawcę ze Spółką umowa określa główne ramy współpracy. Wnioskodawca na podstawie tej umowy świadczy na rzecz Spółki usługi z zakresu swojej działalności gospodarczej, a więc związane z tworzeniem programów komputerowych. Działalność Wnioskodawcy prowadzona jest w Polsce. W ramach współpracy ze Spółką, Wnioskodawca zajmuje się wytwarzaniem zupełnie nowego oprogramowania. Działalność Wnioskodawcy jest działalnością badawczo-rozwojową podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (spełnia definicję działalności rozwojowej). Tworzony przez Wnioskodawcę kod jest programem komputerowym w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, i co za tym idzie podlega przewidzianej w tej ustawie ochronie. Spółka, z którą współpracuje Wnioskodawca, tworzy innowacyjne rozwiązania dla e-commerce. Przykładem takiego rozwiązania jest w pełni zautomatyzowany magazyn, jest to rozwiązanie bardzo unikatowe w dziedzinie sprzedaży żywności online. Standardowa praca magazyniera zastąpiona jest przez roboty. Jako programista Wnioskodawca tworzy platformę, która obsługuje cały proces od momentu złożenia zamówienia, skompletowania zamówienia poprzez dostarczenie produktów do klienta. Aktualnie Wnioskodawca tworzy oraz rozwija narzędzia dedykowane dla operatora magazynu. Aplikacja pokazuje stan magazynu (raporty) oraz pozwala wykonywać kluczowe dla magazynu operacje.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right