Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.945.2020.2.AA
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2020 r. (data wpływu 30 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismem z 8 marca 2021 r. (data wpływu 11 marca 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Prowadzi on działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest świadczenie usług programistycznych, w szczególności: tworzenie i współtworzenie oprogramowania, modyfikowanie i ulepszanie istniejącego oprogramowania, bieżąca obsługa oraz testowanie oprogramowania. Usługi świadczone są na podstawie umowy o świadczenie usług z podmiotami posiadającymi siedzibę na terytorium kraju (B2B).
Kluczowym projektem Wnioskodawcy jest wytwarzanie i rozwijanie rozwiązań do wizualizacji i analizy danych. Zawiera się w tym tworzenie skryptów i schematów przekształceń danych, służących do pobierania i przetwarzania danych z systemów komputerowych, przetwarzania ich na potrzeby analizy lub wizualizacji, przygotowywania i przetwarzania danych już pobranych z systemów źródłowych oraz przygotowywanie schematów (raportów) do wizualizacji danych. Częściowo te rozwiązania tworzone są od zera, a częściowo modyfikowane są rozwiązania już istniejące. W zakres modyfikacji Wnioskodawca zalicza zarówno naprawianie błędów, jak i zmienianie sposobu funkcjonowania systemów. Przykładowym rozwiązaniem jest rozwiązanie służące do automatycznego raportowania transakcji na potrzeby urzędów. Wnioskodawca stworzył schemat przetwarzania danych tak, by dane trzymane w bazie danych klienta zostały przekształcone do postaci spełniającej wymagania systemu do przesyłania raportów udostępnianego przez urząd, następnie są zapisywane w sposób, który umożliwia pobranie aktualnych i archiwalnych raportów. Usługa polega na wykorzystaniu istniejącej u klienta infrastruktury i zaimplementowaniu w niej zaprojektowanych przez Wnioskodawcę rozwiązań. Inne aspekty działalności Wnioskodawcy to także projektowanie baz danych na potrzeby klienta, konfigurowanie należących do niego narzędzi, monitorowanie ich działania wraz z naprawieniem problemów, przeprowadzanie szkoleń i tworzenie artykułów szkoleniowych, zarządzanie stronami internetowymi i tworzenie znaków graficznych (logo). Przed implementacją oprogramowania przeprowadzane są działania projektowe: konsultacje z odbiorcami wraz z analizą wymagań oraz analizą istniejących rozwiązań, by dopasować do nich nowe rozwiązania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right