Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.8.2021.KC

Skutki podatkowe wypłaty świadczenia wdowiego z USA.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2021 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 8 stycznia 2021 r. oraz w dniu 3 marca 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty świadczenia wdowiego z USA – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek, uzupełniony w dniu 8 stycznia 2021 r. oraz w dniu 3 marca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty świadczenia wdowiego z USA.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest obywatelem Polski i tu zamieszkuje na stale.

Na polskie konto bankowe otrzymuje świadczenie wdowie „widow’s insurance benefits”, które wypłacane jest z Zarządu Ubezpieczeń Społecznych USA (Social Seceurity Administration).

Świadczenie wdowie zostało Wnioskodawczyni przyznane po śmierci jej męża - obywatela USA - dzięki temu, że jej mąż był zatrudniony w USA i tam wypracował sobie uprawnienia rentowo-emerytalne.

W 2019 r. od wypłaconego świadczenia wdowiego nie był potrącony żaden amerykański podatek, gdyż Wnioskodawczyni posiadała status rezydenta USA, co skutkuje zwolnieniem tegoż świadczenia z opodatkowania (podobnie jak przy obywatelstwie amerykańskim).

Od 2020 r., czyli po wygaśnięciu statusu Wnioskodawczyni - zgodnie z tamtejszym prawem - Wnioskodawczyni jest opodatkowana jako obcokrajowiec.

Reasumując, w okresie, którego dotyczy stan faktyczny przedstawiony we wniosku Wnioskodawczyni posiada jedynie polskie obywatelstwo i zamieszkuje na stałe w Polsce. Wyłącznie tu znajduje się jej ośrodek interesów życiowych, zatem podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00