Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.6.2021.2.JSU
Opodatkowanie sprzedaży egzekucyjnej ułamkowych części nieruchomości, należących do dłużników, w drodze licytacji publicznej.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 stycznia 2021 r. (data wpływu 8 stycznia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 10 marca 2021 r. (data wpływu 10 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży egzekucyjnej ułamkowych części nieruchomości, należących do dłużników, w drodze licytacji publicznej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 stycznia 2021 r. wpłynął do organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży egzekucyjnej ułamkowych części nieruchomości, należących do dłużników, w drodze licytacji publicznej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 10 marca 2021 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z 3 marca 2021 r. znak: 0111-KDIB3-3.4012.6.2021.1.JSU.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest komornikiem sądowym. W toku postępowania egzekucyjnego dokonano zajęcia nieruchomości położonej w (…), księga wieczysta nr (…). Nieruchomość należy do dłużników (…) i (…) (obecnie w udziałach po 1/2 nieruchomości każdy, wcześniej na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej). Nieruchomość składa się z działki (…) o powierzchni (…) m. Dłużnicy nabyli nieruchomość w (…) roku, następnie w latach (…) wznieśli na nieruchomości budynek. Jest to budynek wolnostojący, dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony. Budynek wzniesiono na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę nr (…) z dnia (…) r., oddano do użytkowania na podstawie decyzji nr (…), (…) z dnia (…) r. i (…) z dnia (…) r. Budynek ma powierzchnię użytkową (…) m. Nieruchomość znajduje się na terenach bez obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego miasta. Dla terenu obowiązuje Studium uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego zatwierdzone Uchwałą Rady Miasta z dnia (…) r., nieruchomość znajduje się na terenach oznaczonych symbolem M2 - tereny o przewadze zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej. Dłużniczka prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą (…). Dłużniczka jest czynnym podatnikiem podatku VAT, rejestracja dłużniczki jako podatnika podatku VAT nastąpiła dnia (…) r. Na parterze znajduje się market, kiosk z prasą oraz bankomat. Dłużniczka, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła z (…) umowę najmu części budynku (…) na potrzeby sklepu (…). Dłużniczka zawarła również umowę najmu lokalu użytkowego z (…), umowa najmu została zawarta na czas nieokreślony. Najemca prowadzi na parterze budynku kiosk, wynajęta powierzchnia to 39 m. Na parterze znajduje się też bankomat, na mocy zawartej umowy najmu miejsca na instalację bankomatu między (…) a (…). Na piętrze znajdują się pomieszczenia biurowe i socjalne sklepu (w ramach opisanej wyżej umowy najmu). W pozostałej części na piętrze znajduje się hostel, prowadzony przez dłużniczkę. Na hostel składa się 14 pokoi dla gości, wspólne łazienki, magazynki, wspólna kuchnia i jadania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right