Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.872.2020.1.MT
W zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2020 r. (data wpływu 31 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Od dnia 2 kwietnia 2019 r. Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest m.in. działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawczyni rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawczyni posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działalność badawczo-rozwojową Wnioskodawczyni prowadzi od 2 kwietnia 2019 r. i od tego momentu uzyskuje z tego tytułu dochody.
Na podstawie umów o świadczenie usług Wnioskodawczyni świadczy usługi programistyczne. W ramach tych umów Wnioskodawczyni przenosi na podmioty całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Wykonując te czynności Wnioskodawczyni ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzeniem działalności. Wytworzenie, ulepszenie i modyfikacja prawa własności intelektualnej ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawczynię działalności badawczo-rozwojowej. Wnioskodawczyni ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywane przez nią czynności. Wnioskodawczyni nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. W swojej pracy Wnioskodawczyni korzysta jedynie z darmowych bibliotek i oprogramowania open source na różnych licencjach. Czynności Wnioskodawczyni świadczy samodzielnie w wyznaczonym przez nią miejscu i czasie i nie pozostaje pod kierownictwem osób zatrudnianych przez Zleceniodawców. W ramach swojej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni jest odpowiedzialna za tworzenie i rozwijanie aplikacji webowych a dokładniej za tworzenie i rozwijanie interfejsu, poszczególnych komponentów, integrację z serwisami zewnętrznymi, implementację logiki biznesowej, a także dodawanie nowych funkcjonalności i usprawnień. Wnioskodawczyni jest członkiem zespołu programistów. Każdy z członków zespołu, w tym Wnioskodawczyni, jest odpowiedzialny za inne zadanie, które wykonuje samodzielnie. Wnioskodawczyni tworzy wraz z zespołem programistów przedmiotowe oprogramowanie od zera ale także dodaje do już istniejącego oprogramowanie nowe funkcjonalności oraz moduły. Tworzenie oraz wprowadzanie przez Wnioskodawczynię zmian do oprogramowania nie ma charakteru rutynowych, okresowych zmian. Każda wprowadzana zmiana wymaga odrębnej analizy, przeprowadzenia fazy projektowej i implementacji które nie ma charakteru rutynowego lub okresowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right