Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.677.2020.1.MK

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2020 r. (data wpływu 16 grudnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W latach 2004, 2005, 2011 rodzice Wnioskodawczyni nabyli na podstawie umów kupna i zamiany ziemie rolną. Cały teren objęty był dwiema księgami wieczystymi. Grunty stanowiły małżeński majątek wspólny. W latach 2010-2011 uzyskano decyzje ustalające warunki zabudowy dla całego terenu. Następnie dokonano podziału terenu na dwadzieścia trzy działki budowlane i 3 działki drogowe. Po podziale uzyskane zostały decyzje o warunkach zabudowy dla każdej z wydzielonych działek. Następnie (…) 2014 r. zawarto umowę o podział majątku wspólnego, na podstawie której 21 działek stało się wyłączną własnością ojca Wnioskodawczyni, a dwie stały się wyłączną własnością mamy Wnioskodawczyni. Dnia (…) 2015 r. ojciec Wnioskodawczyni rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży działek budowlanych osobom fizycznym i deweloperowi. W 2019 r. rodzice Wnioskodawczyni się rozwiedli. Na podstawie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane na dwóch działkach należących do ojca Wnioskodawczyni, deweloper wybudował własnym nakładem cztery domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej. Własność tych działek nie została dotychczas na dewelopera przeniesiona. Dnia (…) 2020 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni. Na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia (…) 2020 r., Wnioskodawczyni odziedziczyła 8 działek budowlanych i 3 działki drogowe jako jedyny spadkobierca po ojcu. Wnioskodawczyni po śmierci ojca nie kontynuuje prowadzenia jego działalności gospodarczej na podstawie Ustawy z dnia 5 lipca 2018 roku o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Odziedziczone działki traktuje jako majątek osobisty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00